Uyuyarak Zayıflanır mı

UYUYARAK ZAYIFLANIR MI?

Kilolu olmak genellikle sadece yeme düzeni ve çok fazla besin tüketmek ile ilişkilendirilir ve son zamanlarda hareketsiz bir yaşam tarzının da kilo problemlerine çok ciddi bir etkisinin olduğu kanıtlanmış durumda. Ancak uyuyarak zayıflanır mı gibi alternatif yöntemlere dair sorular da kadınlar ve erkekler tarafından cevabı merak edilenler arasında bulunuyorlar. Her ne kadar uyuyarak doğrudan zayıflamak mümkün olmasa da uyumanın zayıflama üzerinde ciddi bir etkisinin bulunduğu keşfedilmiş durumda.

Geçmiş senelerde çok uzun uykulara yatarak aç kalma üzerine kurulu bir zayıflama tekniği popüler hale gelmişti ancak bizim bahsedeceğimiz konu bu değil. Zira bu tip bir zayıflama şekli, genel sağlığınızın kötüye gitmesine neden olacaktır ve hiç bir uzman tarafından onaylanır bir yanı yok. Dolayısıyla sürekli uyuyarak zayıflama hayalinizi bir kenara koymalısınız.

Yapılan araştırmalar, düzensiz, az ve yetersiz uyuyanların kilo alma eğilimlerinin olduğunu gösteriyor. Yani doğru uyku düzeni aslında zayıflamaktan çok varolan kiloyu korumaya yönelik bir önlem denilebilir. Bunun temel sebebi ise vücudumuzun doğru hormon düzeni için güzel bir uykuya ihtiyaç duyması. Modern hayatın bizi az uykuya zorlayan ve stresli olan yapısı, maalesef kiloların temel sebebi arasında bulunuyor.

Günde altı saatten daha az uyuduğumuzda, uyku hormonumuz daha az salgılanıyor ve onunla birlikte büyüme hormonunda, şişmanlığı önleyen bazı hormonlarda ciddi düşüşler meydana geliyor. Bilhassa geç yatıp erken kalkanlarda bu sorun daha da öne çıkıyor. Ayrıca açlığa sebep olan hormonlar uyku düzeni bozuk olanlarda çok daha sıklıkla salgılanıyorlar. Bunun bir göstergesi de gece acıkıp kalkıp bir şeyler atıştırmak. Yani erken yatıp erken kalkmak ve en az 8 saatlik bir uyku uyumak, vücudun kilo almadan durabilmesi için elzem.

Son gelişmeler, vücuttaki kortizol miktarının az uyuyanlarda ciddi miktarda arttığını ve az uyuyan bireylerin stres düzeylerinin üstesinden gelemediklerini gösteriyor. Kortizol hormonu ve yüksek stres, vücudun yağ depolaması için uyarılmasına neden oluyor ve ne kadar az yiyip spor yapsanız dahi kilo alımı vücut için bir gereklilik haline geliyor. Dolayısıyla yeterli ve düzenli uyku hayatımızın bir parçası olduğunda zayıflamak da bizler için oldukça kolay hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.