Uyuyamıyorum Ne Yapmam Gerekiyor

UYUYAMIYORUM, NE YAPMAM GEREKİYOR?

İnsan bedeni kendini yenilemek, zihni organize etmek ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon gösterebilmek için her gün en az 6 saatlik bir uyku ihtiyacı içerisindedir. Ancak maalesef pek çok kişi modern hayatın bir getirisi olarak bu kadar uyuma fırsatı bile bulamıyor. Uyumak için vakti olanlar ise uyuyamıyorum ne yapmam gerekiyor sorusunu kendilerine soruyorlar. Zira bazen olmadık sebeplerden dolayı uyku uyumak mümkün olmuyor ve stres ile kaygılar da buna eklenince uyku yeterince zorlu bir hale gelebiliyor. Sizler için uykunuzu biraz daha kaliteli hale getirecek bazı önerileri bir araya getirmeye çalıştık.

Uykuya dalmak için en önemli faktörlerde bir tanesi uyunan ortamın uykuya uygun olması. Eğer ortam tam olarak karanlık değilse, oda çok sıcak veya çok soğuksa, odada ses çıkaran bir şeyler varsa, yatak rahat değilse ve ortamı yabancılıyorsanız, uykuya dalmanız çok daha zor olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak bu faktörleri uykuya en uygun olacak şekilde yeniden düzenlemelisiniz. Özellikle ortamdaki ışık, gözlerinizi kapattığınızda onu görmeseniz bile uykuya dalmanızı imkansız hale getirecektir. Bu nedenle perdeleri sıkıca kapatmayı düşünebilirsiniz.

Elbette ortamın yanında yatmadan önce yapılanlar da önem kazanıyor. Uykudan önce yakın zamanda yemek yediyseniz, kafeinli içecekler içtiyseniz, sigara içtiyseniz veya alkol aldıysanız, uykuya dalışınız zorlaşabilir. Bu nedenle yatmadan en az bir kaç saat önce yemeyi ve içmeyi kesmeli, alkol, sigara gibi ürünlerden de uzak durmalısınız.

Yatağa yattıktan sonra artık bir günü kenara bırakmalısınız ve gün içerisindeki problemleriniz hakkında düşünmemelisiniz. Aynı problemleri düşünüp durmak maalesef kafanızı kurcalayarak uykunuzu açacaktır. Dilerseniz ılık bir duş alarak fiziksel rahatlama da sağlayabilir ve daha kolay bir şekilde uykuya dalmayı sağlayabilirsiniz. Fakat kendinizi uyumaya zorlamaya çalışmayın çünkü uykuyu zorlamaya çalışmak dalmanızı daha da zorlaştıracaktır.

Eğer nefes almanızı zorlaştıran bir probleminiz varsa, kalp ritminiz bozuksa veya ruhsal problemleriniz varsa, bunlar da uykunuzu bozacaklardır. Dolayısıyla uykuya engel olma ihtimali olan bu rahatsızlıkları gidermek için doktora gitmeli, onun önereceği tedavi programını takip etmelisiniz. Bilhassa burundaki etler nefes almaya engel olduklarından uyku kalitesinin ciddi anlamda düşmesine sebep oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.