Uykusuzluğun Çaresi Var mı

UYKUSUZLUĞUN ÇARESİ VAR MI?

Yayın Tarihi28 Haziran 2018 | EĞİTİM

Uykusuzluğun çaresi var mı sorusu pek çok kişi tarafından dile getiriliyor ancak eğer altta yatan herhangi bir hastalık ya da hormonal bozukluk, psikolojik rahatsızlık gibi faktörler bulunmuyorlarsa, uykusuzluğa karşı gelmek o kadar da zor değil. Ancak bunun için öncelikle herhangi bir rahatsızlık sahibi olmadığınızdan emin olmanız gerekli. Eğer sizler için hazırladığımız öneriler bir türlü bu soruna çare olmuyorlarsa, bir uzmana görünmenizde her zaman fayda vardır.

Öncelikle, pek çok kişinin yanlış beslenme alışkanlıkları sonucunda uykusuzluk ile boğuşmak zorunda kaldığını belirtelim. Akşam yemeğini çok miktarda tüketmek ve bunu geç saatlerde yapmak, üstüne bir de yatma saatlerine yakın meyve gibi diğer gıdaları tüketmek, maalesef sindirim sisteminin uyku saatlerinde aktif halde olmasına neden olacaktır ve uyumak imkansız hale gelecektir. Bu yüzden yemek ile uyku saati arasında en az 3 saatlik bir zaman olması gerekiyor.

Ayrıca günümüzde kullandığımız televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazların hepsinden bol miktarda mavi ışın yayılır ve bu ışınlar bedenimizin uyku hormonunu üretmesine engel olurlar. Bunun bir benzeri de beyaz floresan ışık altında gerçekleşir ve bu yüzden sarı ışık kullanımı uzmanlar tarafından önerilir. Uyumadan bir iki saat önce bu tip cihazların kullanımına son vermeli, kitap, müzik gibi ilgi alanları ile vaktinizi geçirmelisiniz.

İnsanlar yatak odasının olabildiğince sıcak ve konforlu olması gerektiğini düşünürler ancak aslında sıcak bir yatak odası, uyuması zor bir uyku anlamına gelmektedir. İnsan vücudu, çok sıcak ortamlarda uykuya dalmakta zorlanır ve buna bir de örtülen yorganlar, battaniyeler eklendiğinde, uyku imkansız hale gelir. Dolayısıyla geceleri aşırı soğuk olmadığı sürece ısıtılmayan bir odada uyumaya alışmanız gerekiyor.

Stres kaynakları da uyku kalitesini bozan en büyük faktörler arasında yer alıyorlar. Yapılan araştırmalar, eve iş getiren ve iş zamanından sonra da iş ile ilgilenen kişilerin, uyumakta büyük zorluk çektiklerini gösteriyor. Bu nedenle eve geldiğinizde iş yapmaya artık bir son vermeli, mevcut işinizde bunu gerçekleştiremiyorsanız, kendinize yeni bir iş aramalısınız. İş her zaman bulunur ancak kaçan sağlığınız bir daha geri gelmez, bunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.