Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Olur

UYKU APNESİ NEDİR, NASIL OLUR?

Uyku apnesi, kendisini gece uyurken gelen horlamalar, nefeste durmalar ve gündüzleri ise bunların sonucu olarak uykusuz olarak gösteren rahatsız edici bir hastalık diyebiliriz. Bazı vakalarda uyku sırasında nefes alma 10 saniye ve üzerine çıkabiliyor ve dolayısıyla sağlık anlamında ciddi riskler barındırdığı söylenebilir. Uyku apnesi nedir, nasıl olur diyenler için gerekli bilgileri bir araya getirdik.

Uyku apnesi, tek başına zaten çok rahatsız edici bir rahatsızlık ancak onun diğer tehlikesi, başka hastalıklara da sebep olabilmesi. Zira uyku apnesi yaşayanların kanserden tutun da şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarına kadar çok sayıda başka hastalığa daha fazla eğilimli oldukları biliniyor. Yapılan araştırmalar farklı ülkelerde görülen uyku apnesi oranlarının da değişiklik gösterdiğini ortaya koyuyorlar. Bunda ağız ve yüz bölgesindeki kemiklerin mensup olunan millete göre biraz değişiklik göstermesi ve ayrıca beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar da bir hayli etkililer.

Uyku apnesi ortodontik problemleri olanlarda çok daha fazla görülürken, aşırı kilolu olanlarda da görülme sıklığı daha yüksek. Yani diş ve çene bölgesindeki, burun kemiklerindeki sorunlar ile fazla kalori alanlar uyku apnesi riski altındalar. Uzmanlar kadınların da uyku apnesine daha eğilimli olduklarını ve bu nedenle dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyorlar.
Apne riskini arttıran faktörleri kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Sigara tüketimi
  • Alkol tüketimi
  • Uyuşturucu tüketimi
  • Down sendromu
  • Üst hava yolu rahatsızlıkları ve şekil bozuklukları
  • Obezite
  • Menopoz döneminde olmak
  • Kadın olmak
  • Yaşlanmak

Bu faktörler elbette uyku apnesine etki eden tek faktörler değiller ancak ciddi anlamda riski arttıran faktörler olmaları nedeniyle dikkate alınmalılar. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte apne riski artıyor ancak çocuklarda bile görülebilmesi ise onu herkes için bir risk kaynağı haline getiriyor.

Uyku apnesine sahip olanların zayıflayan bağışıklık sistemleri ve sekteye uğrayan organları nedeniyle başka ölümcül hastalıklara eğilim kazanmaları, aslında insanların apne sebebiyle değil bu diğer hastalıklar sebebiyle hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyor. Dolayısıyla uyku apnesini hafife almamak, apneye sebep olabilen faktörleri ortadan kaldırmak için çaba göstermek gerekiyor.

Özellikle geceleri yoğun olarak horlayanların bu rahatsızlığa karşı önlem almaları daha kolay çünkü horlama ile apnenin tespiti mümkün hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.