Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

UTANGAÇLIKTAN NASIL KURTULURUM?

Yayın Tarihi29 Aralık 2015 | EĞİTİM

Utangaçlık kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de rastlanılan davranışlar arasında ve bu nedenle bu defaki yazımızda sadece kadınları değil, aynı zamanda erkekleri de biraz hedefleyeceğiz. Bu yüzden ama ben erkeğim deyip pencereyi kapatmayın ve okumaya devam edin. Utangaçlıktan nasıl kurtulurum sorusunu kendine soranlar, genellikle ilk olarak bu sorunlarını kendi içlerinde çözmeye çalışıyor ancak başarılı olamıyorlar. Hatta utangaçlığını kabullenerek bu şekilde hayata devam etmeyi tercih edenler bile var. Lakin utangaçlığı geride bırakarak kendi kişisel potansiyelinizi keşfetmenin de yolları var.

Utangaçlıktan kurtulmak için ilk dikkat etmeniz gereken nokta, hangi konularda utangaç olduğunuzu tespit etmek. Bazıları genel olarak utangaç olurken bazıları sadece iş görüşmelerinde, topluluğa hitap edilen durumlarda, bazıları da aşk ve ilişkilerde utangaç olabiliyor. Doğru bir tespit yapmanız halinde ilk işiniz utangaç olduğunuz bu anları bulmak ve daha iyisini yapabileceğinize kendinizi inandırmak, kaygı düzeyinizi düşürmeye çalışmak.

Utangaçlığı bir yaşam tarzı haline getirenlerin en büyük sorunu, diğer herkesin mükemmel olduğuna inanmaları. Halbuki kimse sizden ileride veya geride değil. Herkesin birtakım avantajları ve dezavantajları olsa da sizin de başardığınız işler, yönettiğiniz güzel bir hayatınız var. Bu bilgi kendinize olan güveninizi yerine getirebilmek için gerekli.

Bazen utangaçlığımızı beden dilimiz ile de gösterebiliyor, karşı tarafa kendimize güvenmediğimiz izlenimi verebiliyoruz. Bu nedenle kesinlikle çekingen olduğumuzu gösteren beden hareketlerini yapmamalı, her daim samimi bir gülümsemeyi yüzümüze oturtmalı ve konuşurken dik durmalıyız. Bilhassa çok zayıf bir sesle konuşmak, eğik durmak ve gözlerimizi diğerlerinden kaçırmak utangaçlığımızın daha da ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Çeşitli hobiler, sporlar ve ilgi alanları ile ilgilenmek de kişilerin genellikle özgüvenini arttırır ve ayrıca yepyeni arkadaşlar edinmelerini sağlar. Kendinizi içerisinde rahat hissedeceğiniz bir topluluğa katar ve keyif alacağınız etkinlikler yaparsanız, utangaçlığınızın da zaman içerisinde ortadan kaybolacağını söyleyebiliriz.

Başka insanların mükemmel olduklarını düşünmek ve kendi yeteneklerinizi onların yetenekleriyle karşılaştırmak da bu konunun en temel sebepleri arasında. Zira her insanın kendine has yetenekleri olduğunu ve bu yeteneklerin hiç birinin bir diğeri üzerinde hakimiyet sağlamadığını unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.