Utangaçlığı Yenmenin Yolları

UTANGAÇLIĞI YENMENİN YOLLARI

Yayın Tarihi23 Mayıs 2018 | EĞİTİM

Utangaçlık hem kadınların hem de erkeklerin hayatını zehir edebilen davranış kalıpları arasında bulunuyor çünkü her ne kadar bir iki kişi ile konuşurken onun etkileri biraz sınırlı olsa da, çok sayıda kişinin bir araya geldiği toplantılarda ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda, utangaçlık hayatımıza ve iş kariyerimize engel olabiliyor. Utangaçlığı yenmenin yolları oldukça çeşitli ancak herkesin uygulayabileceği bir kaç öneriyi sizler için bir araya getirdik.

Utangaçlık herkeste aynı sebeplerden kaynaklanmaz ve bu soruna çözüm bulmak için sizi neyin utandırdığını bilmeniz gerekiyor. Bazıları topluluk içerisinde utangaç hale gelirken, bazıları sadece oklar kendilerine döndüğünde utangaç olabiliyorlar. Hatta topluluk karşısında konuşurken utanmadan bunu yapabilen ancak sorular gelmeye başladığında utangaçlık gösterenler bile var. Dolayısıyla hangi faktörlerle birlikte utangaç hale geldiğinizi bir gözden geçirmelisiniz.

Kişinin kendine duyduğu saygı ve güven, yani özgüven ve özsaygı, utangaçlığın derecesini ciddi anlamda belirliyor. Zira kendine saygı duyamayan ve güven altyapısı olmayan kişiler, maalesef başkalarının karşısında ezildiklerini hissediyorlar. Dolayısıyla ilk önce kendi kendinizin farkına varmalı, aslında diğer insanlardan geri kalır herhangi bir yanınız olmadığını kabullenmeniz gerekiyor. Sizden daha agresif ve daha atik olan kişilerden daha kötü değilsiniz ve kendinize biraz daha değer vermeniz gerekiyor.

Sosyal deneyimlerinizin az olması da utangaçlığınızı tetikleyecektir. Bu nedenle çok arkadaşı olmayan bir kişiyseniz, çeşitli kurslar ve topluluklar, dernekler vasıtasıyla yeni insanlarla tanışabilir, hayatın her kesiminden insanı tanıyabilirsiniz. Bu durum size herkesle iletişim kurabilme kabiliyetini kazandıracaktır ve yanında yeni dostluklar da çevrenizi saracaktır.

Başka insanlara karşı kendinizi kıyaslayıp durmanız da sizi çekingenlik ve utangaçlık abonesi yapacaktır. Halbuki her insan kendine özgüdür ve herkesin sahip olduğu nitelikler o kişiyi o kişi haline getirir. Dolayısıyla kimin kimden daha fazla üstünlüğe sahip olduğunu düşünmekten kaçınmalı ve her insanın kendi şahsına münhasır olduğunu kabul etmelisiniz.

Eğer şimdiye kadar hayatınızı oldukça sıradan bir şekilde yaşadıysanız, biraz onu değiştirmeyi ve hayatı renklendirmeyi düşünün. Zira hayatta edinilen deneyimlerin çeşitli olması, size kendine güven kazandıracaktır. Aynı zamanda bu yeniliklerin insanlarla iletişimde size bir fayda sağlama ihtimalleri de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.