Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır Tarifi

UN KURABİYESİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi11 Şubat 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Kurabiye kültürü ülkemizde oldukça yaygın bir kültür ve keklerle birlikte tatlı anlayışımızın bir numaralı öğesini oluşturuyorlar. Ancak pek çok kurabiye tarifinin bir hayli detaylı ve uzun hazırlanmasına karşılık, un kurabiyesinin basitliği, onu hızlıca aradan çıkartmak ve hem aileniz hem de misafirlerinizin karşısına koymanız için ideal bir çözüm sağlıyor. Un kurabiyesi nasıl yapılır tarifi sayesinde on dakika civarında hemen kurabiyelerinize sahip olabilir ve onları çayla birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

Un Kurabiyesi Malzemeleri

  • Un (üç buçuk su bardağı)
  • Pudra şekeri (bir su bardağı)
  • Tereyağı (iki yüz elli gram)

Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır Tarifi

Un kurabiyemizi yapmadan önce en dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi tereyağımızın oda sıcaklığında olması. Zira dolaptan yeni çıkmış bir tereyağı ile hazırlanan un kurabiyesinin hem yoğurması zor olacaktır hem de istediğimiz kıvamı tam olarak almayacaktır. Ayrıca dilerseniz tarifi sade bir un kurabiyesi şeklinde yapmak yerine çeşitli kuruyemişler veya soslar ile zenginleştirebilir, alternatif un kurabiyeleri yaratabilirsiniz.

Kurabiyemize başlarken ilk olarak tereyağımızı genişçe bir karıştırma kabı içerisine alıyoruz ve daha sonra içerisine pudra şekerini de kaba katıyor, tüm malzemeler bir krema kıvamını alana kadar karıştırarak devam ediyoruz. Eğer tereyağının sıcaklığı uygunsa zaten bu aşamada kendisi de bir krema gibi cıvık hale gelecektir.

Krema haline gelmiş olan karışımımızın içerisine unumuzu eleyerek yavaş bir şekilde ekliyor, hamurumuz kurabiye olacak kadar kıvam alana kadar yoğuruyoruz. Tüm unu tek seferde katarsanız yoğurmanız zor olacaktır ve bu nedenle bardak bardak katmanız işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Eğer evinizde bir dondurma kaşığı varsa, bununla kurabiye hamuruna tam olarak yuvarlak bir şekil verebilirsiniz ancak dilerseniz ellerinizle de yuvarlayabilirsiniz. Yuvarladığımız hamurlarımızı yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize biraz aralık vererek yerleştiriyoruz. Zira pişme sırasında kurabiyelerin boyutları büyüyecek ve birbirlerine değmelerini istemiyoruz.

Fırınımız yüz yetmiş dereceye ısındığında tepsimizi fırına atıyor ve yaklaşık olarak on beş dakika kadar pişiriyoruz. Eğer üzerleri hala renklenmediyse bir beş dakika kadar daha fırında pişirmeye devam edebilirsiniz. Kurabiyeleri ılık olarak servis etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.