Un Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

UN ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Un çorbası, yoğurt ya da yayla çorbasının ülkemizdeki en yakın rakibi ve bu çorbaların hepsinin kendilerine has özel bir tatlarının olduğu da bir gerçek. Ancak un çorbası içlerinde en ekonomik olan çorba olarak değerlendirilebilir. Fakat ekonomik olması onun kötü bir çorba olduğu algısını da doğurmamalı. Zira et suyu ile desteklendiği zaman ciddi bir besin değeri kazanan bu çorba, hızlı hazırlanması sayesinde bilhassa acil durumlarda iyi bir tat arayanların beklentilerini karşılamakta yeterli olacaktır. Dilerseniz hemen un çorbası nasıl yapılır tarifi ile devam edelim.

Un Çorbası Malzemeleri

  • Un (üç yemek kaşığı, tepeleme)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Tuz (yarım çay kaşığI)
  • Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)
  • Karabiber (dörtte bir çay kaşığı)
  • Tavuk suyu (beş su bardağı, sıcak)

Un Çorbası Süsleme Malzemeleri

  • Kuru nane (bir tatlı kaşığı)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)

Un Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

Çorbamızı yapmaya başlarken ilk olarak zeytinyağımızı ve tereyağımızı derince bir tencere içerisinde kızdırıyor, ardından unumuzu yavaş yavaş tencerenin içerisine ekleyerek kısık ateş içerisinde bu unu kavuruyoruz. Birden hepsini eklerseniz topaklanma çok olacaktır ve bu nedenle az az eklemeye dikkat ediyoruz. Unumuzu kavururken yanmamasına da dikkat ediyoruz ve rengi çok hafif bir şekilde değişim gösterirken kararmamalı.

Kavrulmuş olan unumuzun içerisine tavuk suyumuzu da yavaşça ekliyor, böylece topak topak olmasına engel oluyoruz. Dilerseniz tel bir çırpıcı ile topaklanmaya daha kolay engel olabilirsiniz. Tavuk suyu yerine et suyu veya hatta sebze suyu da kullanmanız mümkün.

Çorbamız artık kaynamaya başladığında içerisine karabiberimizi ve tuzumuzu da ekliyor, dilersek sevdiğimiz baharatları da içerisine katıyoruz. Bu kısım biraz damak tadınıza kaldığı için kafanıza göre devam edebilirsiniz.

Şimdi minik bir sos tavasında tereyağı kızdırıyor, içerisine kuru nanelerimizi ekleyerek kısa bir süre kavuruyoruz. Çorbamız hazır olduktan sonra onu servis kaselerine aktarıyor ve üzerine sosumuzu da gezdiriyoruz. Nane sevmeyenler isterlerse tereyağına pul biber atarak da farklı bir süsleme yapabilirler. Hatta bazı yörelerde sarımsak ve sirke karışımı ile işkembe çorbası gibi servis edilebildiği de görülmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.