Tuz Bağımlılık Yapar mı

TUZ BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Yayın Tarihi22 Ağustos 2016 | BESLENME

Tuz hayatımızdaki en yer kaplayan maddelerden bir tanesi ve o olmadan yemeklerin tadının asla tam olarak oturmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Halbuki tuz bağımlılık yapar mı sorusunun cevabını gördüğünüz zaman aslında neden yemeklerin tuzsuz olmayacağını düşündüğünüzü de anlayacaksınız. Son dönemlerde tuzun faydalarından çok zararları bahis konusu oluyor ve uzmanlar bu konuda insanları uyarıyorlar.

Pek çok üniversitede yapılan araştırmalar, sürekli olarak tuz kullanmanın vücuttaki tuzu yöneten hormonun azalmasına neden olduğunu, bunun ise tuz tüketimi kesildiğinde kramplarla karşılaşmayı mümkün kıldığını gösteriyor. Bunun yanında, farelerle yapılan deneylerde, uzun süre tuz verilmeyen farelere daha sonra tuz verildiğinde, beyindeki ödül mekanizmasının çalışmaya başladığı görülmüş halde.

Her iki durum da aslında uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi vücudun eksikliğe ve tatmine tepki göstermesine işaret ediyor ve bu nedenle tuzun gerçek manada bir bağımlılık yapıcı olduğu araştırmacılar tarafından belirtiliyor. Bağımlılığın bir yanı kimyasal iken, bir diğer yanı ise tabii ki tat duyusu vasıtasıyla psikolojik denilebilir. Zira uzun süre tuzlu yemek yiyenler, tuz olmadığı zaman yemeklerin tadı yokmuş gibi düşünüyorlar ancak aslında tuzun tadı besin maddelerinin gerçek tadını yoğun oranda bastırıyor.

Fakat tuz bağımlılığından kaçınmak için hiç tuz kullanmamak da bir o kadar zararlı. Zira tuzun içerisine eklenen iyot, tiroid bezinin çalışmasını düzenliyor ve iyot olmadan maalesef bu bezin doğru bir şekilde çalışması mümkün olmuyor. Bu iyot içeriğinden faydalanabilmek için yemeğin tuzunu yemek piştikten sonra atmak gerektiğini de es geçmemek lazım. Ancak aktarlarda kaya tuzu, himalaya tuzu gibi adlar altında satılan tuzların içerisine iyot eklenmediğinden ve tuzun doğal yapısında da iyot olmadığından, bu ürünleri ne kadar kullanırsanız kullanın hipertiroid rahatsızlığı riski altında kalabiliyorsunuz.

Bir diğer değerlendirme ise tuzun kalp ve damar problemlerinden tutun da mide kanserine kadar oldukça geniş bir skalada zararlarının bulunduğunu gösteriyor. Tuzu bırakmak isteyenlere ise yemeklerini çeşitli baharatlar ile zenginleştirmeleri, böylece tuzun eksikliğini hissetmemek için yemekleri biraz renklendirmeleri öneriliyor. Finlandiya’da senelerdir uygulanan tuz yok kampanyası ile kalp ve damar hastalıklarıyla savaşta ciddi bir başarı elde edilmiş durumda.

One Response to TUZ BAĞIMLILIK YAPAR MI?

  1. Aylin Poyraz diyor ki:

    artık bizimde tuz yok kampanyasına başlamamız lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.