Tutumlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir

TUTUMLU ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Yayın Tarihi17 Mayıs 2016 | EĞİTİM

Günümüzde anne babaların en sık karşılaştıkları problemler arasında çocuklarının biraz fazla savurgan olması geliyor ve bilhassa tüketim kültürünün sıklıkla pompalandığı şu dönemlerde, bazen veliler bile kendilerini tutumlu olmak konusunda zorlanır bir şekilde buluyorlar. Ancak çocuğunuza doğru bir şekilde para eğitimi vermek ve tutumlu çocuk nasıl yetiştirilir sorusuna bir cevap aramak, onun geleceğini de garanti altına almak için çok önemli. Zira ona ne kadar destek olursanız olun, elindeki kaynakları iyi değerlendiremezse, hem çocukken hem de yetişkin olduğunda hayatta büyük zorluklar yaşayacaktır.

Onun Önünde Başkalarının Para Durumunu Konuşmayın

Anne babalar maalesef bazen başka insanları onların sahip oldukları maddi güce göre değerlendirebiliyor, bunu çocuklarının önünde konuşabiliyorlar. Halbuki yapılan bu tip konuşmalar, zengin ve savurgan kişilere karşı çocuğun bir hayranlık beslemesine neden oluyor ve gelecekte onun da zengin birisi gibi davranma eğilimini arttırıyor. Ayrıca çocuğun maddiyata dayalı bir dünya görüşü geliştirmesi, gelecekte hayattaki önceliklerinin yanlış düzenlenmesine neden olacaktır.

Biriktirerek Örnek Olun

Çocuğunuza para biriktirmesini öneriyor ancak kendiniz her gün savurgan bir şekilde yaşıyorsanız, ona bu işi yaptırmanız neredeyse imkansız. Çünkü çocuklar bilhassa ergenlik öncesinde anne babalarını taklit ederler ve onun davrandığı şekilde davranmaya çalışırlar. Para biriktirmesini istiyorsanız bu işi onunla ortak bir hale getirin ve her gün kumbaranıza birlikte para atın.

Parayı Ona Ödetin

İstediği bir şeyi ona alacağınız zaman, parası sizden çıksa bile, bu parayı onun eline verin ve ödemeyi direkt olarak onun yapmasını sağlayın. Bu sayede çocuğunuz, aldığı her bir ürün için bir şeylerden feragat edildiğini öğrenecektir. Direkt olarak sizin satın almanız ise alınan şeylerin havadan geldiği gibi bir algı uyandıracaktır. Çocuğunuz bu işin para ile eşyanın değiş tokuşu olduğunu öğrenmesi gerekiyor.

Tüketim Kültüründen Uzaklaştırın

Çocuğun her istediği oyuncağı almak, her istediği yere gitmek ve onu günümüzün tüketim alışkanlıkları içerisinde yetiştirmek maalesef çok yanlış. Pek çok anne baba, sırf ağlamasın da sussun diye çocuğunun her dileğini yerine getirmeye çalışıyor ve bu durum ilerleyen senelerde tatminsizliği de beraberinde getiriyor. Eğlenmesi için sürekli bir şeyler satın almak yerine onu yaratıcı faaliyetlere yönlendirin ve kendisinin bir şeyler üretmesini, ortaya koymasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.