Tüpleri Bağlatma Nedir, Nasıl Yapılır

TÜPLERİ BAĞLATMA NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi02 Temmuz 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Doğum kontrol yöntemlerinin bazılarını uygulamak zahmetli, bazıları pahalıya geliyor, bazıları ise herkeste uygulanamıyor. Dolayısıyla çiftler hangi doğum kontrol yönteminden faydalanacakları konusunda biraz kararsız kalabiliyorlar. Fakat tüpleri bağlatma veya tüp ligasyonu olarak bilinen doğum kontrol yöntemi, hem mükemmel koruma oranı hem de zahmetsiz olması sayesinde günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Dolayısıyla tüpleri bağlatma nedir, nasıl yapılır diyenler için gereken bilgileri bir araya getirdik.

Tüpleri bağlatma işlemi, sperm ve yumurtaların karşı karşıya geldikleri fallop tüplerinin kapatılması esasına dayanır ve bu sayede spermlerin yumurtaya ulaşarak onu döllemeleri fiziksel olarak imkansız hale gelir. Bu yöntem sayesinde herhangi bir döllenme gerçekleşmeyeceği için operasyonun ardından bir daha hamile kalmak da mümkün olmaz. Kadın vücudu tarafından üretilen yumurtalar ise vücut tarafından parçalanır ve emilirler. Dolayısıyla bu yolu kapatmanın sağlık üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz ve kadınlar hamile kalamasalar bile normal adet düzenlerini devam ettirirler.

Operasyon temel olarak iki şekilde gerçekleştirilir:

  • Açık kesi operasyonu
  • Laparaskopik operasyon

Açık kesi operasyonunda, sezeryan kesisinin yapıldığı bölgeden açık bir kesik atılır ancak bu o kadar büyük olmaz, sadece operasyonun gerçekleşmesine izin verecek kadar geniş olur. Açık ameliyat sayesinde tüpler kesilir ve bağlanırlar. Dolayısıyla artık bu tüplerin bebek elde etmek amacıyla kullanılmaları mümkün olmaz.

Laparoskopik operasyonda ise karın bölgesine açılan bir kaç delik mevcuttur ve bu delikten gerekli gereçler tüpler bölgesine uzatılırlar. Bu bölgede tüplere yapılan yakma işlemi neticesinde tüplerin geçişi kapatılır ve bazen klipsler de takılabilir.

Unutulmaması gereken en önemli bilgi, bu operasyon sonrasında tekrar hamile kalmak için işlemi geri aldırmanın neredeyse tüm vakalarda başarısızlıkla sonlanması. Yani tüpleri bağlatılan kadınlarda tüpler yeniden bir şekilde açılsalar bile spermler yahut yumurta bu kanaldan ilerleyemeyecektir ve hamilelik gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden geri dönüşü olmayan bir operasyon olarak değerlendirilen tüp ligasyonu, çocuksuz kadınlara veya tek çocuklu kadınlara “genellikle” uygulanmamaktadır. Zira bir gün çocuk sahibi olmak isteyebilecek anne adayları için geri dönüş imkanı yokken, tek çocuğu olan kadınların çocuklarını kaybetmeleri halinde bir tane daha yapmak isteyebilecekleri dikkate alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.