Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Yenir

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA NE YENİR?

Yayın Tarihi06 Eylül 2017 | BESLENME

Tüp mide ameliyatı günümüzde zayıflamak isteyenler tarafından oldukça sık bir şekilde uygulanıyor ve geçmiş senelere nazaran çok daha güzel sonuçların elde edilmesi elbette hem gelişen teknolojik imkanlar hem de uzmanların deneyim kazanması sebebiyle mümkün. Fakat ameliyat sonrasında hemen incecik bir bedene kavuşmak veya fit olmak mümkün olmuyor çünkü bunun için beslenme düzeninizde de değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekli. Unutmayın ki ameliyat temel olarak zayıflamanıza yardımcı olmak üzere yapılıyor ancak işin büyük kısmı yine size kalıyor. Tüp mide ameliyatından sonra ne yenir diyenler için bu süreçi parçalara ayıracağız.

Hastane Günleri

Ameliyattan sonra ilk dört gün muhtemelen hastanede kalacaksınız ve bu dönemde hiç bir şekilde ağzınızdan besin almanız mümkün değil. Dolayısıyla tüm sıvı ve ihtiyaçlar damardan size verilen besleyici sıvılar ile sağlanmaktadır. Gerekli testler yapıldıktan sonra hastaya su veya süt verilerek taburcu edilir.

Bir Aylık Dönem

İlk bir aylık dönemde hastalar günde en az 1.5 litre su içmeliler ve toplamda 3 litre civarında sıvı alımı gerçekleştirmeliler. Bu sıvılar arasında meyve suyu, et suyu, tavuk suyu, ayran, süt gibi sıvılar bulunmaktadır ancak alerjiniz olan gıdalardan uzak durmanız da yerinde olacaktır. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

1-3 Aylık Dönem

İlk bir ayı geride bıraktıktan sonra artık sıvılara ek olarak püre besinler de tüketebilirsiniz. Brokoli, brüksel lahanası, havuç, ıspanak, enginar ve kereviz gibi sebzeler kullanılabilmektedir. Ayrıca yağsız kırmızı et veya beyaz et püresi de kullanabilirsiniz ancak pek çok uzman patatesi yüksek kalorisinden dolayı önermemektedir.

3-6 Aylık Dönem

Bu dönemde artık çorba içmek serbesttir ve haşlama et de yiyebilirsiniz lakin yağsız olmalarına dikkat. Çiğ sebze ve meyveler de güzelce çiğnemek şartıyla bu dönemde kabul edilmektedirler. Bu dönemler içerisinde sıvı ve katıları aynı anda almamanız gerektiğini unutmayın. Sıvı ile katıların alımı arasında en az yarım saatlik bir süre bulunmalıdır.

6 Aydan Sonraki Normal Beslenme Düzeni

6 aydan sonra artık normal bir beslenme düzenine geçebilirsiniz ancak çok hızlı yememeye, katı ve sıvıları karıştırmamaya, ayrıca iyice besin çiğnemeye dikkat etmelisiniz. Bu dönemde de günde en az bir buçuk litre su tüketmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.