Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası için Beslenme Tavsiyeleri

TÜP MİDE AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN BESLENME TAVSİYELERİ

Yayın Tarihi01 Şubat 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Obezite ile sürekli savaş halindeyseniz, tüp mide ameliyatı düşünebilirsiniz. Belki bu ameliyatı olmadan önce ve olduktan sonra nasıl besleneceğinizi de merak ediyorsunuzdur. Diyetisyenlerden gelen öneriler aşağıdaki gibi:

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler

Ameliyat olmadan önce gerekli besinleri aldığınızdan emin olmak için, bazı önemli öneriler:

  • Bir diyetisyene gidin. Bu ameliyata hazırlanmak için besin ihtiyaçlarınızı belirleyen ve size bilgilendirme yapacak bir diyetisyen ile çalışın. Beslenme şeklinizin takibi ile kilo vermede başarılı olma şansınız artar.
  • Kişiselleştirilmiş bir beslenme programı ile başlayın. Ameliyat öncesi beslenme programı pek çok faktör göz önüne alınarak kişiselleştirilir. Bu program, başka sağlık sorunlarınızın olup olmamasına, kilo geçmişinize, tahlil sonuçlarınıza, şu anki besin alımınıza ve genel olarak beslenme bilginiz ile değişim isteğinize bağlı olarak oluşturulur.
  • Çok düşük kalorili bir diyete ihtiyacınız olabilir. Hastalardan pek çoğunun ameliyat olmadan önce en az iki hafta boyunca bu diyeti yapması gerekir. Bunun amacı ciğerin boyutunu küçültmek ve ameliyat öncesinde, karındaki yağlardan hemen kurtulmaktır.

Tüp mide sonrasında yapılması gerekenler

Sağlıklı bir sonuç alacağınızdan emin olmak için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

  • Beslenme değişikliklerinizi adım adım yapın. Ameliyatınız sonrasında, bir sıvı diyetine başlarsınız. Zamanla, sadece sıvı alımından pürelere, oradan yumuşak yiyeceklere ve en sonunda normal besinlere geçersiniz. Porsiyon miktarınız ameliyattan sonra oldukça değişecektir.
  • Küçük porsiyonlarda, sık sık yiyin. Pek çok hasta için, günde üç kere, bir fincanın dörtte üçü kadar besin tüketmek sorun olmaz. Buna ek olarak, ekstra protein için, gün içerisinde bir ya da iki kere atıştırmalık hakkınız da vardır.
  • Protein tüketimi konusunda dikkatli olun ve susuz kalmayın. Yığılmış kas kütlesini hızlı kilo kaybına çevirmekte protein tüketimi hayati önem taşır. Sıvı tüketimi de aynı zamanda oldukça önemlidir. Kilo verme ameliyatı sonrasında, insanların hastaneye geri gelmek zorunda kalmasının ana nedeni susuzluktur ve bu tamamen önlenebilir.
  • Porsiyon miktarlarınızı kontrol altında tutun. Midenizin boyutu, ameliyat sonrasında yiyebileceğiniz besin miktarını her öğün 1 bardak olarak sınırlar. Esasında, midenizin alabileceğinden daha fazla yerseniz, kusarsınız. Eğer uzun vadede fazla yemeye devam ederseniz, mideniz büyür.
  • Ek vitaminler ile besin eksikliğinin önüne geçin. Mide küçültme operasyonu sonrasında, hayatınızın geri kalanı boyunca vitamin ve mineral desteği almanız gerekir. Ameliyat sonrasında önerilen miktarlarda vitamin ve mineral alarak bu eksikliklerin önüne geçebilirsiniz. Bu eksiklikler, giderilmezse, anemi ve kemik kaybı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer konular

Obezite cerrahisi sonrasında saç dökülmesi, 3 ile 6 aya kadar normaldir. Saçlarınız yeterli protein, vitamin ve mineral aldığınızda yeniden çıkar.

Doktorlar, söz konusu kilo vermek olduğunda, mide küçültme ameliyatlarının kolay yol olmadığı konusunda uyarıyor. Bu, ameliyata ek olarak hayat tarzınızda ciddi değişiklikler içeren, zor ve hayat boyu devam eden bir süreçtir. Pek çok hasta bu süreçte motivasyonlarını kaybetmemek için spora yazılırlar.

Hayatınızda olumlu değişiklikler yaparak, sağlığınız için uzun vadede pek çok yarar sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.