Tüp Bebekte Başarısızlık Nedenleri

TÜP BEBEKTE BAŞARISIZLIK NEDENLERİ

Tüp bebek tedavileri, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan ve kısırlık tedavisi yöntemlerinden de çözüm elde edemeyen ancak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları en önemli yöntem olarak karşımıza çıkıyorlar. Zira tüp bebek sayesinde bir bebek sahibi olan ailelerin adedi giderek artıyor ve gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün başarı oranları da yükseliyor. Fakat her tedavide olduğu gibi, tüp bebek tedavisinde de başarı kesinlikle garanti değil ve bu yüzden anne babaların başarısızlığa da başarı kadar hazır olmaları gerekiyor.

Her ne kadar çok aile bir kaç denemenin ardından tüp bebekte başarıyı yakalasa da, her başarısız denemede neden başarısız olunduğuna dair bir analiz gerçekleştirilmesi gerekiyor çünkü bu kusurların düzeltilerek yeni denemelere adım atılması, başarı oranını hatırı sayılır bir miktarda arttırıyor. Lakin başarısızlığın onlarca farklı sebebinin olabilmesi ve bazı ailelerin tekrarlayan başarısızlıklarla karşılaşmaları, bazen çocuk sahibi olma senaryosunun da son bulmasına neden olabiliyor.

Tüp bebekte başarısızlık nedenleri hakkında sizlere farklı perspektiflerden bilgi verelim ancak sizin durumunuza uygun bilgileri size sadece doktorunuzun verebileceğini de hatırlatalım. Doktorunuzun bir kararı olmadan kendinize teşhis koymaktan kaçının.

Kötü Kaliteli Embriyodan Kaynaklanan Başarısızlıklar

Tüp bebek tedavisinde hem anne hem de baba adayından kaynaklanabilen sorunlardan en büyüğü, maalesef kötü kaliteli embriyoların oluşması. Bir tüp bebek tedavisinde, anne adayından 5-10 arası yumurta elde edilirken, normalde babadan da milyonlarca sperm elde edilir.

Ancak anneden alınan yumurtanın genetik olarak başarısız olması, yahut baba adayının çok az sperm sayısına sahip olduğu için sadece kalitesiz ve az miktarda sperm sunabilmesi, oluşacak olan embriyonun da kötü olmasına neden olur.

Anne rahmine kötü kaliteye, genetik deformasyonlara ve kromozomal rahatsızlıklara sahip bir embriyo yerleştirilse bile, rahmin doğal işleyişi maalesef bu embriyonun orada tutunmasına izin vermez ve tedavi başarısız olur. Bilhassa yumurtadan kaynaklı sorunlarda, yumurta toplamanın zahmetli olması ve yumurta adetlerinin de iki elin parmaklarını geçmemesi sebebiyle, kötü kaliteli embriyo uzun vadeli bir başarısızlık sebebi olabiliyor.

Her ne kadar buna karşı bazı teknikler geliştirilmiş olsa da, henüz bu tekniklerin başarısı da kanıtlanmış değil. Başka birinin yumurta materyalini kullanma işlemi ise ülkemizde henüz yasal olmadığı için aileler bu işleme başvuramıyorlar.

İyi Kaliteli Embriyoya Rağmen Ortaya Çıkan Başarısızlıklar

Eğer embriyolar üzerinde gerçekleştirilen detaylı incelemelerde embriyo kalitesinde herhangi bir sorun tespit edilmemesine rağmen yine de tekrarlayan başarısızlıklar ortaya çıkıyorsa, bunun temel bir kaç sebebi olabiliyor.

Rahimdeki Problemler

Kadınların rahimlerinde ortaya çıkabilen miyomlar ve Endometriozis rahatsızlığı, maalesef hem rahmin doğal dokusunun bozulmasına neden olabiliyorlar hem de rahme baskı yaparak onun geometrik olarak da şeklinin değişmesini sağlıyorlar. Her ne kadar bu iki rahatsızlık da temelde ölümcül birer rahatsızlık olmasa da, hem doğal gebeliklerin hem de tüp bebek tedavilerinin başarısız olmasına neden olabiliyorlar. Her iki durumun da tedavisi mevcut ancak bu tedaviler zaman zaman tüp bebek tedavisinin ileri tarihlere atılmasına neden olabiliyorlar.

Yanlış Embriyo Transferi

Embriyo transferi, embriyonun laboratuvarda oluşturulmasının ardından genellikle 36 saat içerisinde gerçekleştirilir ancak bir sebepten bu zamanın kaçırılması yahut öne alınması, ayrıca transferin doğru bir şekilde yapılmaması, maalesef tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olur. Bazen uzmanların yetersiz deneyimleri, bazen de çiftlerin belirtilen kurallara uymamaları, maalesef bu sonucun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Başarısızlığın ardından gerekli tetkiklerin yapılması bunları ortaya koyacaktır.

Yanlış İlaç Uygulaması

Tüp bebek tedavisinde, anne adayının gebeliğe hazırlanması ve çok sayıda yumurta elde edilmesi için hormon ilaçları kullanılır. Böylece tedavinin en yüksek başarı oranına ulaşması için gerekli koşullar oluşturulur fakat maalesef hasta ile doktor arasındaki iletişimsizlik, bu ilaç dozlarının yanlış ayarlanmasına neden olabilir.

Yetersiz dozlar ve fazla dozlar, anne adayının yumurtlama sürecini ve aynı zamanda rahim durumunu etkileyeceği için, tüp bebek tedavisinin başarsızılığına neden olabilir. Böyle sorunları önlemek için anne ve baba adayının doktorlarıyla onun bilmesi gereken tüm detayları doğru ve eksiksiz bir şekilde, çekinmeden paylaşmaları gerekmektedir.

İlerleyen Yaş ve Düşük Yumurta Rezervi

Doğal gebeliklerin başarı ihtimali ilerleyen yaşla birlikte düşer ancak tüp bebekte de bu kural oldukça geçerli. Zira her bir kadın, ilk doğduğunda, hayatı boyunca kullanacağı yumurta rezervine sahip olarak doğar ve ömrü boyunca bu yumurtalardan bir tanesi her ay rahme düşerken, binlercesi yok olur ve metabolizmayla atılır.

Sürekli olarak azalan bu yumurta rezervinde ise, bir süre sonra sağlıklı yumurtaların adedi azalacaktır ve tüp bebek tedavisindeki yumurta toplama döneminde başarılı yumurtaları istenen adette yakalamak da giderek zorlaşacaktır. Ayrıca adet dönemlerinde düzensizliklerin başlaması, rahim yapısının artık gebeliği destekleyebilecek şekilde olmaması, hormon düzeylerinin düşmüş olması gibi sebepler, maalesef ilerleyen yaşın beraberinde getirdiği başarısızlık sebepleri arasında bulunuyorlar.

Tüp Bebekte Başarısızlığı Önlemenin Yolu

Tüp bebek tedavisinde arka arkaya yaşanan başarısızlıklar, genellikle uzmanların detaylı incelemelere gitmesine neden oluyorlar ve bunun neticesinde ortadan kaldırılabilir olan sıkıntıların tedavisi için gerekli süreçler başlatılıyor.

Her ne kadar kötü kaliteli embriyo konusunda elden gelen yöntemler henüz kanıtlanmamış ve başarı oranını çok düşük oranlarda arttıran yöntemler olsalar da, her hastanın kendine has bir kondüsyonu olduğunu, bu nedenle tedavilerin farklı kişilerde farklı sonuçlara neden olabileceği unutulmamalı.

Embriyo kalitesinde herhangi bir sorun olmayan hallerde ise, anne adayında karşılaşılan rahatsızlıkların bir kısmı tedavi edilebiliyor ve yeniden tüp bebeği denemek mümkün hale geliyor. Fakat bu tedavi yöntemlerinin bir kısmının uzun vadeli olabilmeleri ve tüp bebek tedavisinin geciktirilmesini gerektirmeleri, anne ve baba adaylarının bebek hayallerini 2 aydan başlayarak bir kaç yıla kadar ertelemeleri zorunluluğuna mecbur bırakabiliyor.

Başarısız Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurmanın Önemi

Embriyo dondurma işlemi, adından da anlayabileceğiniz gibi, anne adayının yumurtaları ve baba adayının spermlerinin döllenmesinin sonrasında oluşturulan embriyoların hızla dondurulması operasyonuna deniliyor ve bilhassa arka arkaya başarısızlık yaşayan çiftler için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Zira dondurulan bu embriyolar, başarısız denemelerinizin ardından risksiz bir şekilde saklanabiliyor, daha sonra da tedavilerinizin ardından hemen rahme embriyo transferi işleminde kullanılabiliyorlar. Geçmiş senelerde anne adayının her defasında ilaç tedavileri ve yumurta toplama işlemlerinden geçmesi gerekirken, vitrifikasyon adı verilen bu işlem sayesinde artık arka arkaya denemeler yapılabiliyor.

Belirsiz Başarısızlık Sebepleri

Gerçekleştirilen tüp bebek tedavilerinin bir kısmında ise maalesef herhangi bir şekilde sorunun tahlil edilmesi mümkün olmuyor ve bu nedenle tedaviyi devam ettirmek de mümkün olmuyor. Bunun yanında baba adayının spermlerinin çok az ve anatomik olarak bozuk olması, yahut hiç olmamaları gibi sebeplerden dolayı da doğal gebeliğin yanında tüp bebek tedavisi başlatılamadan bitebiliyor.

Tüm uygulama ve çözümler herhangi bir sonuç sağlamazsa, başvurabileceğiniz evlatlık edinme işlemleri ile de bir çocuk sahibi olabilirsiniz. Her aile elbette kendi genlerine sahip olan bir çocuk sahibi olmak istiyor ancak bakıma ve bir aileye muhtaç olan çocukların varlığı da unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.