Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BESLENME NASIL OLMALI?

Tüp bebek tedavisi ya da diğer adıyla in vitro fertilizasyon tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen ancak bunu doğal yollardan gerçekleştiremeyen çiftlerin en umutlu oldukları tedavilerden bir tanesi ancak genellikle tedavilerin ilk denemede pek de başarılı olmadığı aşikar. Zira tedavi sürecinde doktorun ve tüp bebek merkezinin bilgi ve deneyimlerinin önemi kadar, anne adaylarının kendilerine verilen talimatlara uymaları ve kendilerine dikkat etmeleri de büyük önem kazanıyor. Beslenme de bu dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor ve bu nedenle tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı sorusunu bir cevaplandırmak istiyoruz.

Anne adaylarının tüp bebek tedavisi sürecinde A, C, E ve D başta olmak üzere tüm vitaminleri edinmeleri, aynı zamanda folik asit, çinko, kalsiyum ve demir gibi asit ila mineral çeşitlerini de yeterli oranlarda almaları gerekiyor. Fakat tüp bebek sürecinde bu maddeleri haplar vasıtasıyla değil, doğal yollardan almanız çok daha önemli. Dolayısıyla beslenme rejiminizi değiştirerek bedeninizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu tüm mineral ve vitaminleri doğru yemekler ile almalısınız.

Özellikle yeşil sebzeleri yeterli oranda tüketmek, baklagiller ile hazırlanan yemekleri yemek, süt ve süt ürünlerine önem vermek, aynı zamanda kırmızı ve beyaz et tüketimini unutmamak, bebeğinizin rahminize tutunabilme ihtimalini arttıracaktır. Vejeteryan ve vegan beslenme rejimi özellikle tüp bebek tedavisinde önerilmiyor çünkü bu dönemde tedavinin başarı ihtimali çok ince detaylar ile şekilleniyor. Haliyle vücudun faydasına olan tüm beslenme seçeneklerini değerlendirmek, bunu yaparken zararlı ürünleri de hayattan çıkarmak gerekiyor.

Tek çeşit beslenme düzeni takip edenler bu dönemde büyük sorunlar yaşayacaklardır çünkü çok kısıtlı bir beslenme maalesef pek çok maddeyi eksik almanıza neden olacaktır. Elbette bu süreçte hazır gıdalardan uzak durmak, çok şekerli olan meyve sularını tüketmemek, 3 beyaz olan şeker, tuz ve unu biraz azaltmak veya kesmek, ayrıca çay, kahve, alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmak da başarı ihtimalinizi arttıracaktır. Sigara, uyuşturucu gibi maddeler ise sadece tedavi sürecinde değil hayatınız boyunca uzak durmanız gerekenler arasında bulunuyorlar.

Baba adayları ise sperm toplanma süreci nedeniyle anne adayları kadar beslenmelerine dikkat etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.