Tüp Bebek Tedavisi Zor mu

TÜP BEBEK TEDAVİSİ ZOR MU?

Yayın Tarihi04 Aralık 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Tüp bebek tedavisi zor mu sorusunu pek çok çocuk sahibi olamayan çiftin kendine sorduğuna eminiz. Her ne kadar bu tedavi günümüzde binlerce kişiyi çocuk sahibi yapabilse de, maalesef kulaktan kulağa yayılan dedikodular ve geçmiş senelerde tedavi henüz oldukça yeniyken meydana gelmiş olan bazı zorluklar, varlıklarını günümüzde de koruyorlar. Halbuki on ila yirmi yıl öncesine göre tüp bebek tedavisi çok farklı bir noktada ve bu nedenle eskiden yaşanan pek çok zorluğun ortadan kalkmasının yanında başarı oranları da bir hayli yükseldi.

Tüp bebek tedavisinde izlenen aşamalara bir göz attığımızda aslında o kadar da büyük zorlukların olmadığını göreceksiniz.

Tüp bebek tedavisinde ilk aşama, anne adayının bir hormon tedavisinden geçirilmesi ve ilaçlar kullanması. Bu ilaçlar sayesinde yumurtalıklar uyarılıyor ve böylece tedavide kullanılması amaçlanan çok sayıda yumurta elde edilebiliyor. Yumurtaların gelişimi tamamlandıktan sonra anne adayından yumurtalar toplanıyor ve baba adayından da spermler alındıktan sonra bu üreme hücreleri laboratuvar ortamında mikroenjeksiyon yöntemiyle bir araya getiriliyorlar.

Oluşturulan embriyolar içerisinden en sağlıklı görünenler tespit ediliyorlar ve doktor ile hastanın belirlediği bir günde embriyonun anne rahmine transferi tamamlanıyor. Eğer embriyo rahme tutunabilirse gebelik başlıyor, tutunamazsa yeniden bir deneme gerekiyor. Geçmiş senelerde her deneme için tekrar yumurta oluşturma aşamasının uygulanması gerekiyordu fakat artık üreme hücrelerinin dondurulabilmesi sayesinde yedeklenen embriyolar gelecek gebelik denemeleri için kolayca kullanılabiliyorlar.

Tüp bebek tedavisi en son gelişmiş yöntemlere göre anne ve baba adayları için pek o kadar zorlu sayılmaz ve ailelerin doktorlarının tavsiyelerini dinlemeleri başarılı sonuç almaları için çok önemli. Fakat tedavinin esas zorluğunun uzmanlar için olduğu söylenebilir. Zira uzmanlar ailelerden aldıkları bilgiler ve yapılan analizlere göre doğru ilaç formülasyonlarını kullanmalılar, doğru zamanda doğru operasyonları gerçekleştirmeliler. Bu durum pek çok tüp bebek merkezinde bulunan çalışanların azami özenini gerektiriyor.

Tüp bebek tedavisini zor bulan anne baba adayları elbette ilk olarak diğer yapay döllenme yöntemlerine başvurabilirler. Aşılama tedavisi gibi tedaviler görece daha kolay uygulanıyorlar ve bunun yanında gebeliği önleyen kritik rahatsızlıkların tedaviler öncesinde giderilmeleri başarı ihtimalini de ciddi anlamda arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.