Tüp Bebek Fiyatları 2015

TÜP BEBEK FİYATLARI 2015

Yayın Tarihi27 Mart 2015 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Ankara Centrum Tüp bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuccu tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek fiyatları merkezden merkeze değişkenlik gösterir. Genel olarak ise 3000 ila 4500 lira arasında bir maliyeti vardır. Ancak bu fiyata ilaç masrafları, tedavi yöntemleri ve yapılacak olan testler de ilave edildiğinde maliyet artabilmektedir. Çiftler başvurdukları merkezden fiyatı net bir şekilde öğrenmeli.

Yaklaşık olarak 100 evli çiftten 15 tanesinin tüp bebek tedavi yöntemine gereksinimi vardır. Bu sebeple tüp bebek fiyatları oldukça fazla sayısa çifti ilgilendiren bir sorundur. Tüp bebek tedavilerinin standart bir fiyatı yoktur. Merkezlere ve uygulanan yönteme göre fiyatlar değişebilmektedir. Fiaytları etkileyen birçok faktör vardır. Kullanılan ilaçlar, merkezin sunduğu kalite ve tedavi başarısı, uzmanların deneyimi ve bunun gibi birçok faktör ücreti etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisi fiyatları 2015 senesinde de 2014 senesiyle benzerlik göstermektedir.

2014 senesinin en büyük farkı, SGK’nın tüp bebek masraflarının bir bölümünü gerekli koşullar sağlandığı taktirde karşılamasıydı.

2015 senesinde tüp bebek tedavisi için ilaç fiyatları

Tüp bebek tedavisi için anne adayının hangi ilaçları kullanması gerektiğinin tespit edilmesi için adetin 2 günü kan testleri uyglanır. Bu kan testleriyle yumurtalık rezervleri araştırılır. Yumurtalık rezervlerinde bir sorun yoksa, tedavi kullanılani durumda değilse, sayı olarak yetersiz ise, yumurtaların uyarılması adına daha fazla ilaca ihtiyaç duyulur. Bu sebeple de ilaç masrafları artar.  Tüp bebek tedavisi masrafları yalnızca ilaçlarla belirlenmez. İlaçlar dışında uygulanacak yöntemler, ya da istenebilecek testler de maliyete ek olarak yansıyabilir. Bu sebeple çiftlerin tedaviden önce karşılarına çıkabilecek her türlü masrafı öğrenmeleri gerekir.

Tüp Bebek Tedavileri SGK Tarafından Karşılanıyor!

Bütün dünya çağında tüp bebek tedavisi uygulayan merkezler bulunur. Özellikle gelişmiş ülkelerde uygulanan tüp bebek tedavilerinin maliyeti ise 10 bin doları bile bulabilmektedir.  Ülkemizde ise yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisinin maliyeti her merkez için farklıdır. Tedavide kullanılan ilaçlarla da beraber fiyatlar 5 bin lira dolaylarında olabilir. Ancak çiftlerin sağlık güvencesi varsa, bağlı olunan kuruluştan faydalanarak masrafların bir kısmını devletten temin etmek mümkündür. Bunun için adayların ilk olarak yapması gereken sağlık bakanlığına bağlı olan bir kurumdan tüp bebek tedavisine uygun olduklarını kanıtlayan bir rapor almaktır.

Sağlık kurumundan raporlarını temin eden çiftler,  bağlı olunan kurumdan tüp bebek tedavisi masraflarının bir bölümünü karşılayabilmektedir. Tüp bebek tedavisini sona ermesinden sonra ise  tüp bebek tedavisi için temin edilen uygunluk raporu ile bağlı olunan kuruma gidilir. Bu sayede kurumun üstlenmiş olduğu çiftlere geri verilir. İlaç maliyetlerinin %80’i ise kurum tarafından karşılanır.

SGK tarafından tüp bebek fiyatlarının bir bölümü çiftlere geri ödenir. Fakat bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

Bunlar:

 • Yapılan tıbbi tedavilerden sonra normal yöntemlerle bebek sahibi olamadığının ve yalnızca yardımcı üreme tedavi teknikleri ile hamilelik sağlanabileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu temin edilmesi,
 • Anne adayının 23 yaşından gün alması fakat 40 yaşından gün almamış olması,
 • Tedavinin uygulandığı kliniğin Sağlık Kurumu ile sözleşmeli olması,
 • En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması
 • Son 3 yıl içerisinde öteki tedavi yöntemlerinden başarılı sonuçlar elde edememiş olunduğunun kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi ve kanıtlanması,
 • gibi şartların yerine getirilmesi ve kuruluşlardan rapor temin edilmesi, maliyetin bir bölümünün karşılanması için oldukça mümkündür.

yi talep etmelidir. Çıkabilecek ek masraflar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İlerde sürpriz bir fiyatla karşılaşmamak için tüm olasılıkları öğrenmekte fayda var. Fiyatların merkezden merkeze değiştiğini de unutmamak gerekir. Laboratuvar şartları, doktorların deneyimi, hastane koşulları, merkezin başarı oranı fiyatların değişmesindeki temel sebeptir. Bunun dışında bu maliyetinin büyük bir kısmını ilaçlar oluşturur. İlaçlar ise kadının yaşına, kısırlık sorunlarına ve yumurtalık rezervlerine göre değişebilmektedir. Bu sebeple ilaç maliyetleri de farklılık gösterebilir. SGK, geçen sene tüp bebek tedavisinin masraflarının bir bölümünü gerekli koşullar yerine getirdiği taktirde kaşılaşmaktadır.

Tüp bebek tedavileri dışarıdan bakıldığında standart bir prosedürü olan tedavi olarak görülse de, esasında doğru ve kaliteli tedaviler, deneyimli ve başarılı merkezlerde kişiye özgü olarak oluşturulur. Her anne ve baba adayının yaşadığı kısırlık sorunu ve genel sağlık durumu farklıdır. Bu sebeple tedavi yöntemleri ve kullanılacak ilaçlar da farklı olmaktadır. Bundan dolayı görüşmekte ya da değerlendirmede olunan tüp bebek kliniklerinde tedaviyle alakalı bütün ayrıntılar, uygulamalar ve talep edilebilecek ek testler öğrenilmelidir. Böylece aile kendini tedaviden önce maddi açıdan hazırlayacaktır.

Kaynak: http://www.centrumtupbebek.com/tup-bebek-fiyatlari-2015.html

2 Responses to TÜP BEBEK FİYATLARI 2015

 1. gizem diyor ki:

  Hocam merhaba ben 27 yasindayim 2015 yilinda normal yoldan bir kizim oldu ve daha sonra kizimin kf oldugunu ogrendik ve cok uzuntuluyuz ve ben ikinci bebegimdede olmasindan cok korkuyorum bunun icin tup bebek yapilmasi daha saaglikli oldugunu duydum bana bi akil verirseniz cok mutlu olurum bi hekim olarakta bir baba olarakta lutfen cok uzgunuz cunku tesekkur ederim.

 2. ramazan mercan diyor ki:

  slm hocam ben afyonkarahisardan ramazan mercan hocam biz eşimle 16 yıldır evliyiz bebek sahibi olamadık henüz yardımcı olrsanız sevinirin size bir şey surmak istiyorum hocam sizin hastane özelmi sitenizde mesela yarısını hastanız ödüyormuş öyle bir şey varmı hayrlı akşamşar dilelerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.