Tüp Bebek Aşamaları

TÜP BEBEK AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi, doğal yollardan gebelik elde edemeyen ve kısırlık tedavilerinden de çare bulamayan anne baba adayları için hazırlanmış olan etkili bir tedavi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça iyi denilebilecek başarı oranlarına sahip olan tüp bebek tedavisi, her geçen sene daha da gelişiyor ve böylece daha geniş kesimlere hitap ediyor.

Fakat bu tedaviye biraz çekingen yaklaşanlar da mevcut. Tüp bebek aşamaları her ne kadar ilk başlarda biraz zahmetli gibi görünse de, hem doktorunuzun doğru uygulamaları hem de sizin sabrınız sayesinde bunların hepsini atlatabiliyor, bebeğinizi kucağınıza alabiliyorsunuz. Daha önce çocuk doğurduysanız ancak sonradan doğurganlığınızı kaybettiyseniz, yahut baba adayında rahatsızlıklar ortaya çıktıysa, tüp bebek tedavisi yine başvurabileceğiniz tedaviler arasında.

Tüp bebek aşamalarını kısaca bir listeleyerek sizlere daha fazla bilgi vermeye çalıştık. Tedavi olmaya karar verirseniz, doktorunuz süreçler hakkında size özel daha detaylı bilgiler vermekten de çekinmeyecektir.

İlk Aşama: Hastanın Bilgilendirilmesi

Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak bir ayda tamamlanıyor ancak hastaların önceden tedavi süreci hakkında bilgilendirilmeleri, tedavinin başarısının sağlanması için gerekli. Bu sayede hem nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenen hem de endişeleri giderilen ve stres düzeyi azalan hastalar, çocuklarını daha kolay bir şekilde elde edebiliyorlar. Bu dönemde ilaçlar ve etkileri de yine hastalara bildirilerek sürprizlerle karşılaşmalarına engel olunur.

İkinci Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması

Her bir kadın, adet döneminde sadece bir tane yumurta üretir ve bu nedenle tüp bebek tedavisinde amaç en az 5 tane yumurta elde ederek embriyo oluşturma ihtimalini arttırmaktır. Bunu sağlamak için anne bir ilaç tedavisine sokulur ve bu hormon destekli tedavi sayesinde yumurtalıkların birden fazla yumurta üretmesi sağlanır.

Yaklaşık olarak 10 gün boyunca süren bu tedavinin sonunda, yumurtaların olup olmadıkları incelenir ve belli bir boyuta gelmiş olmaları halinde yumurta çatlatma iğnesi denilen iğneler uygulanır. Bu iğneler yumurtaların olgunlaşması için gerekliler ve gerekli olgunluğa ulaşan yumurtalar sayesinde bir sonraki aşamaya geçilir.

Üçüncü Aşama: Yumurtaların Toplanması

Yumurta çatlatma iğnesinden 36 saat sonra artık onları toplama vakti gelmiş demektir. Yumurtaların toplanması esnasında baba adayının da merkezde olması gerekiyor çünkü anne adayından alınan yumurtaların baba adayından gelecek spermler ile hemen birleştirilmesi çok önemli.

Yumurta toplama işleminde rahimde bulunan foliküllerin teker teker incelenmeleri ve içlerinde yumurta olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer foliküller içerisinde yumurta bulunamazsa foliküllerin içlerinin yıkanması işlemi uygulanıyor ve böylece yumurta tespiti daha kolay bir hale geliyor. Bu işlemler esnasında anne adayına hafif bir anestezi uygulanmakta ve böylece herhangi bir ağrı hissetmesi de engellenmektedir.

Dördüncü Aşama: Döllenme

Son geliştirilen mikroenjeksiyon teknikleri sayesinde, baba adayından alınan sağlıklı spermler ile anne adayından alınan yumurtalar laboratuvar ortamında birleştirilir ve bunlardan embriyo oluşması sağlanır. Geçmişte yumurta ve spermleri aynı ortamda tutarak yapılan bu uygulama, şimdilerde direkt olarak spermin enjeksiyonu ile çok daha başarılı hale geldi diyebiliriz.

Döllenme işlemleri sayesinde embriyolar anne rahmine aktarılmadan önce laboratuvar ortamında biraz geliştirilirler ve bu sayede hem rahme tutunacak hale gelmeleri sağlanır, hem de herhangi bir anomali barındıran hastalıklı embriyoların ortadan kaldırılması mümkün hale gelir.

Beşinci Aşama: Progesteron Tedavisi

Anne adayının yumurtalarının toplanmasının hemen ardından progesteron hormonu tedavisine başlanır. Çünkü bu hormon, rahmin gebeliğe hazırlanması için büyük bir önem arzediyor ve annenin yumurtaları laboratuvarda döllenir ve embriyolar gelişirken, rahmin de bu embriyoları almaya hazır bir hale gelmesi gerekiyor. Yaklaşık olarak on gün süren bu dönemde, hormonlardan kaynaklı olarak bazı ruh hali değişiklikleri yaşamak da mümkün.

Altıncı Aşama: Embriyo Transferi

Anne artık hazır olduğunda ve embriyolar da yeterince geliştiğinde, onları rahme transfer etme aşaması da gelmiş oluyor. Bu aşamada annenin durumuna göre rahme bir veya birden fazla embriyo yerleştiriliyor fakat son senelerde gelen bazı yasalar, çok sayıda embriyo atma uygulamasını neredeyse tamamen sona erdirdi. Zira çok sayıda embriyonun rahme yerleştirilmesi, çoklu gebelikleri de biraz fazla hale getirdi.

Embriyo transferi tüm bu aşamalar içerisinde en kolay aşama olarak karşımıza çıkıyor ve anne bir yarım saat kadar merkezde dinlendikten sonra evine gidebiliyor. Ancak embriyonun rahme tutunabilmesi için bu dönemde çok hareketli olunmamasının gerekliliği de belirtiliyor.

Yedinci Aşama: Gebelik Testi

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin gerçekleştirilmesinin 12 gün sonrasında, artık gebelik testini yapma zamanı geldi. Gebelik testi sonuçları negatif çıkarsa, maalesef tüp bebek tedavisine yeniden başlamak yahut tekrar embriyo transferi uygulamak gerekiyor. Pozitif çıkan testler ise gebeliğe sahip olduğunuzu gösteriyor ve bu dönemde nelere dikkat etmeniz gerektiğini doktorunuz size anlatacaktır.

Başarısız Olunursa Ne Oluyor?

Geçmiş senelerde, tüp bebek tedavisinde gebe kalamayan hastalar, maalesef tüm yumurtlama, yumurta çatlatma, toplama ve embriyo transferi sürecini en baştan yaşamak zorunda kalıyorlardı ve bu durum hem maddi hem de manevi olarak oldukça yaralayıcı idi. Ancak son geliştirilen teknikler sayesinde artık hastaların tekrar ve tekrar tüm tedaviyi en baştan geçirmelerine gerek kalmıyor.

Vitrifikasyon adı verilen embriyo dondurma tekniği sayesinde, embriyo transferi esnasında rahme aktarılan embriyolar dışında kalan diğer embriyolar, çok düşük derecelere anında soğutuluyorlar ve böylece saklanabiliyorlar. Tedaviden gebelik elde edilememesi halinde, tek yapılması gereken bu yedeklenmiş embriyoların rahme transfer edilmesi oluyor. Böylelikle her defasında yeniden yumurta toplamaya gerek kalmaksızın tüp bebek tedavisi uygulaması devam edebiliyor.

Ancak genellikle bir tüp bebek tedavisinden 5-8 arası embriyo elde edildiği için, bu embriyoların bitmesi halinde tekrar tedavinin tüm aşamalarını geçirmek de mecburi hale geliyor.

Tüp bebek Tedavisinde Gelişen Teknoloji

Tüp bebek tedavisinde bir türlü başarılı olamayan çiftler de bu tedaviden hemen umudu kesmemeliler. Tedavinin başarısızlığının ardından yapılacak tetkikler sayesinde gebeliğin oluşmama nedenleri ortaya konulabilir ve bu nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra yeniden deneme yapılabilir. Pek çok hasta, ilk denemede değil, genellikle ikinci ve hatta üçüncü denemede gebelik elde edebildiği için bu konuda çok fazla strese girmemek gerekiyor. Yine doktorunuz nasıl bir adım izlemeniz gerektiği hususunda sizi bilgilendirerek gebelik şansınızı arttırmak için çaba gösterecektir.

Her geçen gün gelişen teknoloji ise, tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını arttırmaya devam ediyor. Geçmişte düşük olan oranlar, artık %50’leri aştılar ve bu yüzden 5 sene, 10 sene sonra nasıl bir başarı ihtimali ile karşılaşacağınızı tahmin etmek hiç de zor değil. Eğer şu anda tüp bebek tedavisine yanıt alamadıysanız, tek yapmanız gereken gelişmeleri takip etmek ve yeni uygulamaların sisteme dahil edilmesi halinde bunları kullanmak için hazır olmak.

Eğer hiç bir şekilde çocuk sahibi olamıyorsanız, annesi ve babası olmayan, bakıma muhtaç çocukları da evlatlık edinebilir, böylece hem çocuk hasretinizi giderebilir, hem de bakıma muhtaç bir çocuğun sevinmesini, büyümesini ve bir birey haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Ülkemizde evlatlık alma bilincinin biraz düşük olması nedeniyle pek çok çocuğun size ihtiyaç duyduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.