Tüp Bebeğin Tutmama Nedenleri

TÜP BEBEĞİN TUTMAMA NEDENLERİ

Tüp bebek tedavilerinin çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollardan bunu gerçekleştiremeyen pek çok çift için en mantıklı ve umut verici tedaviler arasında bulunmasına karşın, bazen maalesef bu tedavinin başarısız olmasına neden olan faktörler de ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla tüp bebeğin tutmama nedenleri hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak gerekiyor. Zira tedavinin başarı şansı çok düşükse buna uygun şekilde beklentileri oluşturmak gerekiyor.

Tüp bebek tedavisi sırasında ortaya çıkan problemler bazen anne adayı bazen de baba adayı kaynaklı olabiliyor. Dolayısıyla sorunu iki parçaya ayırmak ve buna göre doğru çözümün mevcut olup olmadığını değerlendirmek gerekli.

Anne Adayı Kaynaklı Tüp Bebek Problemleri

Anne adaylarından kaynaklı başarısızlıkların büyük kısmında doktor ile doğru iletişimde bulunmamak yer alıyor. Zira annenin verdiği bilgilere göre doktorlar bir ilaç dozu ayarlaması yapıyorlar ve anneye uyulması gereken bazı talimatlar veriyorlar. Ancak hem doktorun yanlış bilgilendirilmesi hem de talimatlara tam anlamıyla uyulmaması, tedavideki başarı ihtimallerinin düşmesine sebep oluyor.

Bunun yanında vajinada bulunabilen bakteri ve enfeksiyonların rahme bulaşması, miyomlar ve polipler gibi istenmeyen yapıların rahimde oluşmaları, kadının hormonal bir dengesizlik içerisinde olması gibi sebepler de anne adayı kaynaklı problemlerin başında geliyor. Dolayısıyla fiziksel anlamda olabildiğince sağlıklı olmak, iyi beslenmek, spor yapmak ve düzenli bir hayat yaşamak gerekiyor.

Ayrıca kadınlardaki yumurta kalitesinin çok düşük olması veya yumurtlama adedinin az olması da tedavide başarısızlıklara sebep oluyor.

Baba Adayı Kaynaklı Tüp Bebek Problemleri

Tüp bebek tedavilerinde baba adayından kaynaklanan sorunların adedi çok daha az. Lakin erkeklerdeki sorunların tedaviyi daha kesin bir şekilde engellediği söylenebilir.

Hiç sperm olmaması, spermlerin adedinin çok az olması, yavaş hareket eden spermler, sperm şekillerindeki bozukluklar gibi üstesinden gelinmesi zor olabilen problemler, maalesef baba adaylarından kaynaklı tüp bebek başarısızlıklarının gerçekleşmesine neden oluyorlar. Lakin az sayıda sperm ile tüp bebeğin mümkün olmasına karşın hiç sperme sahip olmayan baba adaylarında tüp bebek ihtimali de ortadan kalkıyor. Yani baba adaylarından kaynaklanan problemlerde tüp bebek tedavisinin tamamen engellenmesi de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.