Trileçe Nasıl Yapılır Tarifi

TRİLEÇE NASIL YAPILIR TARİFİ

Trileçe son bir kaç yıldır ülkemizde keyifle tüketilen tatlılar arasında yer alıyor ve kendine ciddi bir yer edindi diyebiliriz. Ancak nerede nasıl yapıldığı belli olmayan pastane ürünleri yerine bu güzel tatlıyı kendi evinizde hazırlamanız, çok daha güzel sonuçlar almanıza yardımcı olurken sağlığınızdan ödün vermenize de engel olacaktır. Normalde üç farklı süt çeşidinden yapılan trileçeyi biz sadece bildiğimiz inek sütü ile yaptık ancak tat anlamında çok büyük değişimler olmadığını söyleyelim. Zira her evde üç çeşit süt bulmak imkansız ve genelde hazırda inek sütümüz oluyor. Trileçe nasıl yapılır tarifimizle dilerseniz hemen devam edelim.

Trileçe Malzemeleri

  • Süt (dört su bardağı)
  • Yumurta (altı adet)
  • Un (bir su bardağı)
  • Şeker (bir su bardağı)
  • Vanilya (bir paket)
  • Kabartma tozu (bir paket)
  • Krema (dört yüz mililitre)
  • Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)

Trileçe Nasıl Yapılır Tarifi

Tatlımızı yapmaya başlarken ilk oklarak yumurtalarımızın sarılarını ve beyazlarını ayrı kaplar içerisine güzelce ayırmamız gerekiyor. Bunun ardından beyazları bir karıştırma kabının içerisine alıyoruz ve üzerine toz şekerimizi de ekliyor, mikserimizi kullanarak güzel bir krema şekline gelene kadar yüksek hızda karıştırmaya başlıyoruz. Kremamız ortaya çıktığında sarıları da ekliyor, karıştırmaya devam ediyoruz. Bunun ardından elediğimiz unumuzu, vanilyamızı ve kabartma tozumuzu da ekliyor, biraz daha karıştırıyoruz. Ancak bu noktadan sonra bir spatula kullanıyor ve hamuru havaya kaldıra kaldıra elimizle karıştırıyoruz. Böylece trileçenin kek kısmı güzelce noktalı ve gözenekli hale gelecektir.

Şimdi fırın kabımızın dibini zeytinyağı ile güzelce yağlıyor, hamuru içine aktarıyoruz. Eğer üst kısmı dengesiz olursa yine spatulamızı kullanarak düzeltiyoruz.

Bu hamuru yüz altmış derecedeki fırınımızda kırk beş dakika civarında pişiriyoruz. Hamur bir miktar renk aldığında onu fırından alıyor ve oda sıcaklığında bırakarak dinlenmesini sağlıyoruz.

Şimdi sıra geldi kendine has şerbete. Bunun için kremamızı ve soğuk sütümüzü bir tencere içerisine katıyor, çırpıcımızı kullanarak güzelce çırpıyuor, bunun ardından kısık ateş üzerinde beş dakika boyunca kaynatıyoruz. Krema hazır olduğunda onu da soğuması için oda sıcaklığında bir kenarda bekletiyoruz.

Fırın kabındaki kekimizi bıçağımızla kare kare dilimliyor, ardından hazırladığımız sütlü şerbeti de tatlının üzerinde gezdiriyoruz. Artık tatlıyı buzdolabında soğuttuktan sonra doğrudan servis edebiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.