Topuklarım Çatladı Ne Yapabilirim

TOPUKLARIM ÇATLADI NE YAPABİLİRİM?

Topuk çatlakları maalesef kadın erkek herkesin başının belası çünkü özellikle ayakta çalışmak zorunda olanların topuklarını sıklıkla kullandıkları bir gerçek. Ancak oluşan çatlakları verdiği acı ve ağrılar, ayrıca bu topukların mantar ve enfeksiyonlara oldukça açık olmaları, onların bir an önce tedavi edilmeleri gerektiğini gösteriyor. Topuklarım çatladı ne yapabilirim diyenler için basit bir iki önlemden daha karmaşık tedavilere kadar biraz bilgi vermeye çalışacağız.

Topuklarda oluşan çatlaklar, özellikle hassas derisi olanlarda ve devamlı topukları üzerine basanlarda sıklıkla ortaya çıkabiliyorlar. Dolayısıyla topuklarımıza binen yükü bir miktar azaltabilmek için öncelikle onları doğru şekilde nemlendirmek gerekiyor. Gün içerisinde yeterli miktarda su içerek vücudu nemsiz bırakmaktan kaçınmalı, bunun yanında ayak topuklarımıza da yatarken nemlendirici sürerek gece boyunca kendilerini tamir etmelerine fırsat vermeliyiz. Dileyenler ılık bir su içerisine nemlendirici döktükten sonra ayaklarını bu su içerisinde de bekletebilir ve topuklarına nemin nüfuz etmesini sağlayabilirler. Lakin bu işlemden sonra ayakları en iyi şekilde kurulamanız mantar oluşumlarına da engel olacaktır.

Doğru ayakkabı ve çorap seçimi de tabii ki çatlakları tedavi etmek ve önlemek konusunda çok önemli. Son dönemlerde piyasaya sürülen aktif ve hafıza tabanlı ayakkabılar, topukları daha doğal bir şekilde destekliyorlar ve baskı görmesine engel oluyorlar. Bunun yanında doğal pamuktan üretilmiş çoraplar, yapay kumaşlardan üretilmiş çoraplara nazaran daha iyi hava geçirgenliği sağlayacakları için topuklarınızın nefes almasına da yardımcı olacaklardır.

Pek çok kişi hem ayaktayken yanlış bir duruş içerisindedir hem de fazla kilolarından dolayı topuklara binen yük daha da artar. Bu nedenle ayakta dururken sadece tek bir ayağa yüklenmekten kaçınmalı, mümkün mertebe iki ayağınızı da eşit düzeyde kullanmalısınız. Eğer fazla kilolara sahipseniz bu kilolardan kurtulmak için de mücadele edin çünkü kilolar hem ayaklarınız hem de bütün iskelet sisteminiz üzerinde çok ciddi bir baskı sebebidirler.

Topuk tedavilerinde kullanılan bazı destekleyici krem ve ürünler de eczanelerde satılıyorlar. Özellikle mantar oluşumlarıyla birlikte ortaya çıkan topuk çatlaklarına karşı kullanılabilen bu ürünler, her iki problemden de kurtulmanız için size yardımcı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.