Topuk Çatlaklarına Ne Yapmalı

TOPUK ÇATLAKLARINA NE YAPMALI?

Topuklarımız onların üzerinde durduğumuz için bedenimizdeki en önemli bölgelerden bir tanesi ve rahatsız edici durumda olan topukların hayat kalitesini ve hareket etme kabiliyetini ciddi anlamda düşürdüğü de bir gerçek. Topuk çatlaklarına ne yapmalı diyenler için uygulanabilecek pek çok önlemi bir araya getirmeye çalıştık.

Topuk çatlakları ile mücadelede en etkili olan şey tabii ki onların oluşmasına engel olmak. Zira kışın soğukta çıplak ayak dolaşmak, yazın devamlı deniz kum güneş üçlüsüne maruz kalmak ve ayaklara uygun olmayan ayakkabılar giymek, topuk çatlaklarına davetiye çıkaracaktır. Gün içinde devamlı olarak ayakta ve ağır işler yapanlarda da görülen topuk çatlakları, bu tip işler yapanların olabildiğince ayaklarına uygun ve rahat ayakkabılar giymelerini gerektiriyorlar. Dolayısıyla ayaklarınıza biraz dikkat ederek topuk çatlaklarının ortaya çıkmasını en baştan engelleyebiliyorsunuz.

Fakat ne yaparsanız yapın bir türlü onlara engel olamıyorsanız ilk denemeniz gereken çözüm banyoda uygulayacağınız bir ponza taşı. Bu taş bilhassa başlangıç seviyesindeki vakalarda ciddi anlamda işe yarıyor ve sıcak su ile yumuşamış olan topukların üzerindeki sert materyallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Lakin fazla kalınlaşmış ve çatlamış topuklarda yeteri kadar fayda görmeyeceğiniz kesin.

Evde uygulanabilecek olan en kolay topuk iyileştirme yöntemlerinden bir tanesi, bir bardak balı bir kovadaki ılık su içerisine dökmek ve güzelce karıştırmak. Hazırlanan bu karışım içerisine ayaklarınızı batırmanızla birlikte balın etkisi topukları iyileştirmeye başlayacaktır. Yarım saat kadar ayaklarınızı bu ballı su içerisinde bekleterek ciddi sonuçlar elde edebilirsiniz ve haftada bir iki kere bunu yapmanızın çok faydasını göreceksiniz. Ancak bu çözüm de çok ağır vakalarda yetersiz kalabiliyor.

Muz da bu konuda en etkili çözümlerden birisi. Tek yapmanız gereken bir adet muzu güzelce ezmek ve daha sonra bu muzu topuklarınıza maske olarak uygulamak. On beş dakikalık bir bekleme süresinin ardından ılık suyla durulamanızla birlikte ayaklarınızın nemi doğru ayara gelecektir. Her gün yapacağınız bir uygulama sonrasında ciddi bir iyileşme görmek mümkün oluyor. Dilerseniz maskeyi yaptıktan sonra üstüne bir bez bağlamak muzun sağa sola bulaşmasına da engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.