Topuk Çatlakları Nasıl Geçer

TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GEÇER?

Yayın Tarihi09 Eylül 2016 | KOZMETİK BAKIM

Topuklarımız ayaklarımızın en çok yere basan kısımları oldukları için esas yükün de neredeyse her zaman onların üzerine bindiği bir gerçek. Bu ağır yük ise bilhassa zorlu koşullar ile karşılaşıldığında maalesef topuklarda çatlaklar, ağrılar, fazladan nasırlar ve diğer sıkıntılar ile bize geri dönüyor. Topuk çatlakları nasıl geçer sorusunun cevabını ise sizlere vermeye çalıştık. Unutmayın ki topukların düzgün görünmesi ve sağlıklı olması hem genel sağlık için hem de güzel görünmek için en elzem konulardan bir tanesi.

Topukların çatlamasını önlemek, çatlakları geçirmekten daha kolay ve bu nedenle ilk olarak çatlama sebeplerine de bir göz atmak gerek. Kuru ciltlilerde topukların çok kuru olması nedeniyle yaşanan çatlamalar, yetersiz beslenme, devamlı ayakta durma, yaşlanma, mantar ve diğer deri hastalıkları, fazla kilolar, yanlış ayakkabı seçimi, topukları temiz tutmamak, yetersiz su tüketimi, çıplak ayakla çok uzun süre toprakta, çok sıcak veya soğuk zemin üstünde iş yapmak gibi etkenler maalesef topukların kolayca çatlamasına ve bozulmalarına neden olur.

Bunu önleyebilmek için topuklarımızı en rahat ettirecek ayakkabıları giymeli, düzenli olarak onları nemlendirmeli, beslenmemize dikkat etmeli ve çıplak ayak dolaştığımız yerlere dikkat etmeliyiz. Bahsettiğimiz yukarıdaki sebepleri ortadan kaldırdığınızda topuklarınızın çatlamasına da engel olmanız mümkün olacaktır.

Hali hazırda çatlakları olanlar ise bunu ortadan kaldırabilmek için ilk olarak topuk çatlağı giderici kremlerden faydalanmalılar ve bununla birlikte düzenli olarak onları nemlendirmeyi unutmamalılar. Her ne kadar pek çok bitkisel karışım çeşitli kaynaklarda çatlaklara çözüm olarak sunulsa da, eczanelerdeki bu iş için hazırlanmış olan özel nemlendiricili kremler, her zaman için en iyi çözümleri sunmaya devam ediyorlar.

Yaz aylarında çatlakların çoğalmasının en temel sebebi ise sürekli olarak açık ayakkabılar giymek ve çok fazla kumsalda bulunmak. Zira açık topuklu ayakkabılar maalesef topuktaki yağların kenarlara doğru ilerlemesine neden oluyorlar ve zemin kısmının yağsız kalması ise o bölgenin çok daha fazla baskı altında kalmasının sebepleri arasında. Bu nedenle yazın da rahat ayakkabılar giyilmeli ve kesinlikle çorap unutulmamalı. Çorabın topukların nemini korumada ve onları dış baskılardan uzak tutmada en etkili araçlardan birisi olduğunu belirtmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.