Tok Tutan Besinler Nelerdir

TOK TUTAN BESİNLER NELERDİR?

Yayın Tarihi11 Temmuz 2016 | BESLENME

Gün içerisinde acıktığımız zaman kendimizi yemeklere verdiğimiz bir gerçek ancak maalesef bizleri yeteri kadar tok tutmayan besinler yüzünden yemeyi biraz fazla abarttığımız da olabiliyor. Bilhassa fast food ağırlıklı beslenenler ve tok tutmayan yemekleri tercih edenler, maalesef açlıklarını dindirebilmek için kilo aldıran, çok yediren besinlere ulaşmaya çalışıyorlar. Halbuki tok tutan besinler nelerdir sorusunun cevabı, kilo almadan tok bir şekilde günü tamamlamak için gerekli olan imkanları size sunacaktır.

Tok tutma kabiliyeti en yüksek besinlerden bir tanesi patates olarak karşımıza çıkıyor ancak içeriğindeki yüksek nişasta sebebiyle genellikle kilo aldıran bir yapısının olduğu da gerçek. Oldukça zengin bir besin olmasına karşın kilo sorunlarına sebep olmasını, onu haşlama veya fırında hazırlayarak aşabiliyorsunuz ancak yine de patatesi sadece birazcık tokluk vermesi için yemeğin yanında sunmayı unutmayın.

Bir diğer tok tutan besin ise balık ve bilhassa buğulama, fırında pişirme gibi tekniklerle hazırlanmış olan güzel bir balık, hem sağlıklı hem de doyurucu olacaktır. Yağda kızartma gibi seçenekler ise balığın biraz fazla yağlı olmasına sebep oluyor. Bol protein içeriği, fosfor, omega 3 yağları ve diğer besleyici özellikleri sebebiyle balığı sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yumurta ise hem tokluğu hem de yüksek protein ve vitamin içeriği ile kahvaltılardan eksik edilmemeli. Her ne kadar kolesterole etkisi konusunda geçmiş senelerde büyük önyargılar olsa da, son senelerde yumurtanın negatif etkilerinin pek de olmadığına karar kılındı. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenenler, protein alabilmek için uygun fiyatlı yumurtaya dönüş yapabilirler.

Beyaz peynir başta olmak üzere peynir çeşitleri de hem tok tutmaktalar hem de süt ürünü olmaları sebebiyle kalsiyum ve protein açısından zenginler. Ancak tuzlu ve yağlı seçenekler yerine az tuzlu ve az yağlı peynirleri tercih ederek kilo sorunlarının da üstesinden gelebilirsiniz.

Yeşil sebzeler ise mide tarafından zor sindirildikleri için aslında uzun süre bizi tok tutabiliyorlar ancak sürekli sebze yemek bir süre sonra enerji yoksunluğu çekmenize neden olacaktır. Bu nedenle sebzeleri biraz da yanında buğulama veya fırında et ile destekleyebilir, daha enerji verici besinlerle onları birleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.