Tırnak Soyulması Neden Olur

TIRNAK SOYULMASI NEDEN OLUR, NASIL ENGELLENİR?

Yayın Tarihi05 Haziran 2015 | KOZMETİK BAKIM

Tırnak soyulması maalesef her geçen gün daha sağlıksız beslendiğimiz, stres altında olduğumuz ve hastalıklarla uğraşmak zorunda kaldığımız modern günlerde, kadınların daha da sık bir şekilde uğraşmak zorunda oldukları kozmetik kusurlar arasında yer alıyor. Normal olarak sağlıklı bir kadında herhangi bir şekilde tırnak soyulmasının olmaması gerekiyor ancak kötü beslenme, stres, ruhsal sorunlar, çeşitli hastalıklar, meslek seçimi ve daha onlarca farklı sebep tırnak soyulmasını karşımıza çıkarabiliyor. Tırnak soyulması neden olur, nasıl engellenir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Takma tırnak gibi çözümlerden uzak durmak için önerilerimizi takip edin.

Tırnak soyulmasından şikayet eden kadınların ilk dikkat etmeleri gereken nokta, doğru bir beslenmeye sahip olup olmadıklarını kontrol etmek. Çeşitli vitaminlerin ve kalsiyumun eksikliği, yeterli protein almama, alkol ve sigara tüketimi, çay ve kahve tüketiminin abartılması gibi pek çok beslenme problemi maalesef tırnakların soyulması ve zayıflaması gibi sorunlara yol açabilir.

Bunun yanında pek çok hastalığın tırnakların zayıflamasına ve soyulmasına, kırılmasına sebep olduğu biliniyor. Bu hastalıkların başını tiroid bezi problemleri çekiyor ve bu yüzden herhangi bir şüpheniz olduğunda doktorunuza başvurarak tiroid hastalıklarına karşı gereken testleri yaptırmanızı öneriyoruz. Ancak farkında olmadığınız veya olduğunuz başka rahatsızlıkların da bu soruna sebep olabileceği unutulmamalı.

Gün içerisinde, özellikle de yaz aylarında yeterli miktarda su tüketimi gerçekleştirmemek, tırnak sorunlarının bir habercisidir. Tırnaklarımızın kendi nemlerini koruyabilmeleri için günde en az iki litre su tüketmeyi unutmamalı ve su harcamanıza sebep olan fiziksel yoğunluklarınız varsa onları da dikkate alarak gereken durumlarda daha fazlasını da almalısınız.

Son yıllarda iyice moda olan devamlı takma tırnakla dolaşma, oje rengi değiştirme, aseton temizlikleri gibi kozmetik müdahaleler de tırnak soyulmalarının en büyük sebepleri arasında yer alıyorlar. Tırnaklar üzerinde bu tip kimyasal müdahaleler arttıkça yapılarının bozulacağını ve bu yüzden zayıflayacaklarını akıldan çıkarmayın.

Elbette stres ve ruhsal sorunlar da atlanmaması gereken sebepler arasında. Aşamadığınız sorunlarınız, rahatsızlıklarınız ve işyeri stresiniz mevcutsa, bu sorunların üstesinden gelmek için gerekirse profesyonel psikolojik destek almayı kesinlikle unutmamalısınız. Hatta bir iş değişikliği bile bu konuda tırnak soyulmasının üstesinden gelmenizi sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.