Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Tırnaklarımızın ellerimizin görünümüne ne kadar büyük bir etkide bulundukları ortada. Zira güzel görünen tırnaklar ile ellerinizin hiç olmadığı kadar çekici olmasını sağlayabilir, ayrıca diğer insanlara kendinize özen gösterdiğinizi de kanıtlayabilirsiniz. Çünkü tırnaklar vücudumuzun en çok hasar gören bölümleri arasında yer alıyor ve ellerimizi devamlı kullandığımız için tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı daha da önem kazanıyor. Sizler için hem evde tırnak bakımı hem de genel geçer bakım kuralları hakkında bir kaç püf noktasını bir araya getirdik.

Tırnak bakımı gerçekleştiren güzellik merkezleri ve kuaförlerde en dikkat etmeniz gereken nokta, manikür malzemelerini nasıl temizledikleri. Zira bazı yerler bu malzemeleri pek temizlemiyor ve tekrar tekrar farklı kişilerde kullanıyorlar. Bu durum ise bir süre sonra çeşitli tırnak rahatsızlıklarının ve bakterilerin kişiden kişiye geçmesine neden oluyor. Hastalıklı tırnakların ise maalesef güzel görünmeyeceği ortada. Eğer bir mekanda tırnak bakımı yaptırmak istemiyorsanız kendi manikür setinizi almalı ve dikkatli bir şekilde tırnaklarınız üzerinde gerekli bakım işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

Tırnaklar üzerinde kullanılan malzemelerin kalitesi de tırnak sağlığı için en önemli noktalar arasında. Özellikle de çok ucuza satılan asetonlar ve ojeler, tırnakların bakımı için bir tehdit oluşturuyor. Çünkü bu malzemelerin içerisine konan kimyasallar tırnakların keratinden oluşan yapısının bozulmasına ve tırnakların sararmasına, kırılmasına ve hasar görmesine neden oluyorlar. Dolayısıyla tırnak bakımı ürünlerinde çok ucuza kaçmadan kendinize en uygun fiyatlı kaliteli ürünleri bulmanız gerekli.

Tırnaklarınızın kendilerini beslemelerini sağlamak için her gün sağlıklı beslenmek, bol bol su içmek ve badem tüketmek, yapılabilecek en kolay şeyleden. Zira bademin içerisinde yer alan yağ asitleri, tırnakların ihtiyaç duydukları tüm besleyiciliği sağlıyorlar ve bu durum sararma ve kırılmaların önüne geçebiliyor.

Törpüleme işlemleri esnasında tırnakların sadece üst kısımlarını törpülemeniz ve yanları bırakmanız, yaşadığınız kırılma sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Çünkü tırnakların yan bölümlerini törpülemek bir binanın temelini sarsmakla eşdeğer diyebilriz ve bu durum tırnakların üst kısımlarını giderek zayıflatıyor.

Sık sık kimyasal malzemeler ve temizlik malzemeleri ile uğraşanlar ise ellerine kesinlikle eldiven takarak tırnaklarını bu malzemelerin aşındırıcı etkilerinden korumalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.