Terlemeye Karşı Önlemler

TERLEMEYE KARŞI ÖNLEMLER

Yayın Tarihi27 Şubat 2018 | KOZMETİK BAKIM

Terlemek vücudumuzun kendi iç ısısını düşürebilmek için gerçekleştirdiği eylemler arasında bulunuyor ve bazılarının terlemeyi sağlayan bezlerinin oldukça bol olması nedeniyle terleme sorununa bir çare aradığı da bir gerçek. Her ne kadar piyasadaki pek çok terleme önleyici deodorant efektif şekilde bunu yapabilse de, ter bezlerinin önünü tıkayarak terlemeye engel olmak aslında pek de isteyeceğiniz bir şey değil. Çünkü bu yöntemle terlemenin gerçek sebebi olan sıcaklığı ortadan kaldırmıyor, sadece belirtiye engel oluyorsunuz. Terlemeye karşı önlemler yazımızda terlemenin sebebini ortadan kaldıracak önerilerimiz olacak.

Çok terleyen bünyelerin yapacakları en büyük yanlış, kendilerini bir anda soğuk çekme suyunun altına atmak olacaktır. Zira vücut bu ani ısı düşüşünü telafi edebilmek için enerji yakmaya başlayacaktır ve sonucunda duştan sonra daha fazla terlemek mümkün olacaktır. Bu kadar radikal bir önlem yerine tek yapmanız gereken sıcak olmayan, ılık bir banyo yaparak vücudun sıcaklığını hafif miktarda düşürmek ve buna alışmasını sağlamak.

Yaz aylarında vücudun her yerini saran sıkı kıyafetler giymek ve sentetik kumaşlı giysilere bürünmek maalesef cildinizin düzenli buharlaşma ile nefes almasına engel olacaktır. Bunun yerine ketenden yapılmış, hava alan ve bol kıyafetler giyecek olursanız ne kadar uzun süre terlemeden kalabileceğinize siz bile şaşıracaksınız. Pek çok kadın iş yerindeki kurallardan dolayı bu konuda sıkıntı yaşıyor ancak işle ilgili bir sıkıntı yoksa olabildiğince gevşek bir giyim yapmayı unutmamalısınız.

Vücudumuzda kan damarlarının yüzeye en yakın oldukları yerlerden birisi ense. Ensenizden geçen kan tüm vücudunuza dağıldığı için vücudun geri kalan yerlerini serinletebilmek amacıyla enseye soğuk bir havlu koyabilirsiniz. Fakat aşırı soğuk, buzdan çıkmış bir havlu yerine birazcık ıslak ve soğuk suyla hazırlanmış bir havlu kullanmanız daha doğru olacaktır. Havludaki su buharlaştıkça enseniz de soğuyacak ve buradan dolaşan kan vücudunuzun diğer bölümlerine de giderek sıcaklığın düşmesine yardımcı olacak.

Eğer hemen terlemeyi kesmek ve ferahlamak istiyorsanız, ayaklarınızı buzlu bir suya sokabilir yahut ellerinize bir kaç tane buz alabilirsiniz ama bu buzu bir poşet içerisine koyun yoksa elinize yapışma riski var. Bu bölgelerdeki damarlar yüzeye yakın geçiyorlar ve onları serinlettiğinizde geri kalan yerlere de faydası dokunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.