Terleme Ameliyatı Nasıl Olur

TERLEME AMELİYATI NASIL OLUR?

Yayın Tarihi26 Ağustos 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Terlemek vücudun en temel mekanizmalarından bir tanesi ve terleme sayesinde hem idrarla atamadığımız atıkları suyla birlikte vücudumuzdan dışarı çıkarıyoruz, hem de vücudumuzun ısısının ayarlanması sağlanıyor. Zira terleme ile birlikte fazla ısınan vücut, bu fazla ısıyı dışarı atma imkanı bulur ve böylece vücut sıcaklığı dengeye ulaşır. Lakin sinir sistemimiz tarafından yönetilen bu süreç, zaman zaman bize sıkıntılar verir çünkü aşırı terleme sahibi olanlar, bilhassa bölgesel terlemelerden çok şikayetçidirler. Son senelerde bu konuda yapılan çalışmalar sonuç verdiler ve terleme ameliyatı nasıl olur diyenler için bu sürece bir göz atmak istiyoruz.

Terleme konusunda bir ameliyata girmeden önce tabii ki bir dahiliye uzmanına görünmeli, herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığınızı kontrol ettirmelisiniz. Özellikle tiroit, şeker hastalığı ve obezite gibi hastalıklarda terleme çok fazla olabilir ve doğrudan terleme ile uğraşmak yerine bu rahatsızlıkların tedavisi gözden geçirilmeli.

Eğer hiç bir hastalığınız olmadığı ortaya çıkarsa terlemeniz doğal bir şekilde ortaya çıkıyor demektir ve ter önleyici ürünler de işe yaramıyorlarsa ve uzmanınızın önereceği diğer alternatifler de çaresiz kaldılarsa, ETS ameliyatı denilen ancak halk arasında terleme ameliyatı olarak adlandırılan ameliyat kesin bir çözüm sunabiliyor.

Bu operasyonun en önemli özelliği, aşırı terlemesi ile ünlü olan koltuk altı ve bazen de avuç içi ter bezlerine terleme uyarılarını taşıyan sinir dallarının bağlarının kesilmesini gerektirmesi. Bu sinir dallarının kesilmesi ile birlikte vücut ter bezlerine terleme uyarısı gönderebiliyor ancak bu sinyaller yerlerine iletilmedikleri için terleme son buluyor. Bu operasyon haricinde doğrudan ter bezlerinin alınmasını sağlayan ameliyatlar da mevcut ancak ETS ameliyatı daha sade ve kolay bir çözüm sunuyor.

Kapalı ameliyat şeklinde uygulanan operasyon, bir sorun olmaması halinde açık ameliyata dönüştürülmez. Ancak herhangi bir aksilik olması durumunda bu seçenek de her zaman imkanlar dahilindedir. Terleme şikayetleri bu operasyon ile bir son bulur ancak çok nadiren bazı vakalarda diğer bölgelerde bir miktar terleme artışı görülebilmektedir. Zira vücut terle bağlantısı kesilen bölümler yerine başka bölgelerden teri atmak için çaba gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.