Terk Nedeniyle Boşanma Davası

TERK NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI

Yayın Tarihi19 Temmuz 2018 | EVLİLİK

Terk nedeniyle boşanma davası açmak pek çok kişi tarafından tam olarak doğru anlaşılmıyor ve bu nedenle bu boşanma gerekçesinin biraz detaylarına inmek gerek. Zira her terk edildiğiniz an boşanma davası açamıyorsunuz ve bunun belli başlı şartlarını karşılamak gerekiyor. Her ne kadar şiddetli geçimsizlik gibi boşanma davalarında biraz daha rahat bir işleyiş olsa da, terk nedeniyle boşanmada karşılanması gereken koşullar yer yer daha zorlu denilebilir. Bu yüzden lafı daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçiş yapalım.

Bu boşanma tipinde eşlerden bir tanesinin evlilikten kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmemesi ve bunun için diğerini terk etmesi, ortak yaşanan eve geri dönmemesi halinde dava açılabiliyor. Ancak bunun için terk sürecinin en az altı ay devam etmesi ve hakimin verdiği ihtara rağmen eşin geri dönmemesi gerekiyor.

Eğer eşiniz haklı bir sebepten dolayı konutu terk ettiyse bu durum altı aylık terk süresine dahil edilmiyor. Buna can güvenliği gibi durumlar dahil edilmektedir. Ayrıca evde kalan eş bir diğerinin eve geri dönmesine engel oluyorsa terk eden taraf yine haklı sayılmaktadır.

Dava açan eşin talebi üzerine hakimler terk eden eşe iki ay içerisinde eve dönmesi için bir ihtar veriyorlar ve bu ihtar ilan yoluyla gerçekleştiriliyor. Fakat boşanma davası açmak için bu terk sürecinde 4 ayın geçmiş olması gerekiyor ve ihtar 4 aydan sonra gönderiliyor. İhtardan sonraysa 2 aylık bir bekleme süreci mevcut. Yani toplamda 6 ay geçmeden herhangi bir şekilde dava açılamıyor.

Terk eden eş bunu hastalık, askerlik, öğrenim, özel görev, tutukluluk gibi sebeplerden yapmak zorunda kaldıysa, bu durumda boşanma davası açılamamakta ve sebepsiz yere bir terkin söz konusu olması gerekmekte. Davayı açan taraf terk eden tarafa şiddet gösteriyorsa, onu evden kovduysa, bir başkasıyla ilişkisi varsa, bağımsız bir ev temin edemediyse de boşanma koşulları oluşmamaktadır.

Eğer evi terk eden eş ihtar çekilmeden geri döndüyse ve daha sonra tekrar terk ederse, yeniden dört aylık dava ve 2 aylık ihtar süreci baştan başlamaktadır. Ayrıca dava açan taraf ailesinin yanında kalıyorsa ve ihtarda eşini bu eve çağırıyorsa maalesef ihtar geçersiz sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.