Tereyağının Faydaları Nelerdir

TEREYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi21 Ocak 2018 | BESLENME

Tereyağı sütün kremasından üretilir ve bu krema üzerinde uygulanan işlemler neticesinde tam olarak bizim tüketmeye bayıldığımız bu güzel, lezzetli yağ haline gelir. Ancak geçtiğimiz senelerde tereyağının çok zararlı olduğunu gösteren programlar her yerde bulunurken, şimdilerde tam tersi şekilde aslında bu zararların mevcut olmadığına dair şeyler yayınlanıyor. Biz de bu nedenle aslında herkesin tüketmesi gereken bu güzel yağa dair biraz bilgi vermeye çalışacağız. Tereyağının faydaları nelerdir diyenler için hemen devam edelim.

Tereyağının en belirgin özelliklerinden bir tanesi, onun çok ciddi bir antioksidan olması ve bu sayede hücrelerimizin gördüğü zararı azaltabilmesi. Tereyağında bulunan karoten maddesi hem antioksidan olarak hem de A vitaminine dönüşerek bir vitamin olarak faaliyet gösterebiliyor. A vitamini ise bağışıklık sistemimiz ve sindirim sistemimiz üzerinde çok ciddi etkilere sahip. Bizi hastalıktan koruyan bağışıklık sistemi hücrelerinin üretiminde A vitamininin çok büyük bir etkisi mevcut.

Yapılan araştırmalar tereyağının bazı kanser türlerinin önlenmesinde de ciddi bir etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Çünkü içerisindeki A vitamini, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir ve tümör oluşumunu yavaşlatmaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Çünkü A vitamini sigara içen kişilerde akciğer kanserine sebep olabiliyor ve bu nedenle sigara içenlerin tereyağı tüketmesinde belli başlı riskler mevcut.

Tereyağının sindirim sistemi üzerindeki temel etkisi ise içindeki kendine has yağ asidi. Zira bu yağ asidi vücudu hem enfeksiyonlara karşı koruyor hem de midede yaratılan mukus tabakası sayesinde mide ve bağırsak dokularının dış etkenlerden etkilenmesi zor hale geliyor. Fakat tabii ki tereyağı faydalı diye tüm beslenme sürecini tereyağına yığmamak gerekiyor. Çünkü vücudun tereyağı kadar diğer yağlara da ihtiyacı var.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı savaşta da başarıya katkı sağlayan tereyağı, sahip olduğu iyi kolesterol sayesinde pek çok damar rahatsızlığından uzak kalmanızı sağlıyor. Bazı uzmanlar aşırı tüketimin damarları tıkamak ile sonuçlanacağını belirtiyorlar ancak doğal olarak hazırlanmış gerçek bir tereyağını aşırıya kaçmadan tüketmek, sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

İskelet sistemi, cinsel yaşam, tiroid bezi ve besin emilimi konusunda da etkileri bulunan tereyağını sofranızdan eksik etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.