Ter Kokusunu Önlemenin Yolları

TER KOKUSUNU ÖNLEMENİN YOLLARI

Ter kokusu maalesef özellikle de sıcak iklimli şehirlerde yaşayan kadınların en büyük dertleri arasında. Aslında temelde vücudumuzun doğal bir tepkisi olan ter, maalesef toplu olarak bulunduğumuz konumlarda oldukça rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle tabii ki ter kokusunu önlemenin yolları nelerdir diyenler de giderek artıyor. Sizler için ter kokusuna karşı neler yapabileceğinizi biraz araştırdık ve içlerinden en sağlıklı şekilde bu kokulara engel olacak çözümleri tespit ettik.

Ter kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda pudralı deodorant veya ter önleyici alüminyum destekli ürün mevcut. Ancak yapılan araştırmalar, bu tip ürünlerin deri altındaki bezleri tıkadıklarını, hatta uzun vadede kansere kadar varan rahatsızlıklara sebep olduklarını gösteriyor. Elbette özel günlerde ter önleyici ürünleri kısa süreli de olsa uygulayabilirsiniz ancak bu ürünleri her gün ve devamlı olarak kullanmanız uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor. Teri önlemek yerine kokusunu önlemek daha mantıklı bir seçenek.

Vücudumuzun çok ter atmasının nedenlerinden bir tanesi, genellikle çok sıcak ve çok soğuk suyla banyo yapmak. Ne soğuk ne de sıcak su vücudumuz için faydalı ve banyo sonrasında terlemeyi önlemek için tam olarak vücut sıcaklığımıza yani 36.5 dereceye yakın bir su sıcaklığını kullanmanız yeterli olacaktır. Zaten ılık suyun rahatlığını hissettiğinizde aşağı yukarı doğru sıcaklığı bulmuşsunuz demektir fakat illa ki tutturmak istiyorsanız kovanıza bir termometre atabilirsiniz. Şofbeni en son ayarda değil de en düşük ayarda açmak da genelde çözüm sağlıyor.

Ter kokusunun yediğimiz şeylere göre şekillendiği ortada. Yani sarımsak, soğan, patlıcan, pastırma ve diğer tüm kokulu ürünleri tüketmek yerine bol bol maydanoz yerseniz, ter kokunuzun daha güzel olması işten bile değil. Pek çok kadının ter kokusundan dolayı varolan şikayetleri aslında yeme içme alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Doğal kristal taşlar da ıslatılarak terleyen bölgelere sürüldüklerinde ter kokusunu önleyebiliyorlar. Ancak bunun yerine bir peçeteye gülsuyu da dökebilir, terleyen yerlere uygulayabilirsiniz. Ancak gül suyunuzun kesinlikle alkol içermediğinden emin olmalısınız. Zira gül suyu bakteri oluşumuna engel olan yapısıyla pek çok kötü ter kokusunun da önüne geçebiliyor.

Ter kokusunun parfümle karışmaması için parfümünüzü terlemeyen yerlere uygulamanız da çok önemli. Aksi taktirde parfümün terle karışmış hali maalesef kötü sonuçlar doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.