Ten ve Saç Rengine Göre Allık Seçimi

TEN VE SAÇ RENGİNE GÖRE ALLIK SEÇİMİ

Yayın Tarihi16 Ekim 2017 | KOZMETİK BAKIM

Allık her ne kadar günümüzde biraz geride kalmış makyaj ürünlerinden birisi olsa da, bilhassa 90’lı yıllarda çok popülerdi ve o olmadan makyajın tamamlanması mümkün bile olmazdı. 2000’ler ile birlikte makyaj alışkanlıkları biraz değişim gösterdi ve pek çok kadın yanak bölgesine kendine has, canlı ve parlak bir görünüm verebilen allıkların kullanımı da azaldı. Halbuki doğru allık tercihi ve onun doğru uygulaması, makyajınızın hiç olmadığı kadar dinamik olmasını sağlayacaktır. Allığınızı seçerken elbette pek çok faktörü dikkate almanız gerekli ancak en önemli hususlardan birisi ten ve saç rengine göre allık seçimi diyebiliriz.

Allık seçiminde dikkat edilecek kriterlerden en önemlisi, teninizin alt tonunun hangi renkte olduğunu kestirmektir. Bunu tespit edebilmek için bileklerinize bakabilirsiniz çünkü bileklerdeki damarlar yeşil renkte görünüyorlarsa ten alt tonunuz sıcak renklerdedir, mavi görünüyorlarsa soğuk alt renklerdedirler. Dolayısıyla bu bilgi allık seçimimizde bize yardımcı olacak çünkü soğuk alt ten rengi olanlar biraz daha pembeye yakınsayan renkleri tercih etmeliler, sıcak alt ten rengi olanlar ise şeftali gibi daha canlı, parlak renkleri tercih etmeliler. Normal hayatta ten alt rengi görünmüyor gibi olsa da aslında gözlerimiz onu algılayarak allığın yüzümüzdeki duruşuna karar verirler.

Tabii ki bunun yanında normal ten renginiz de önemli. Beyaz bir ten rengine sahipseniz, kahverengi gibi çok soğuk tonlardan uzak durmalısınız. Zira beyaz ten renginde orta karar parlak renkler tercih edilmeli. Şeftalinin açık tonları, hafif turuncular ve çok parlak olmayan pembeler uygundur. Buğday tenli olanlar ise bu tonların biraz daha koyusunu tercih ederek kendilerine yakıştırabilirler. Esmerler ise kahve, kırmızı ve turuncunun koyu seçeneklerini allık olarak tercih edebilirler.

Eğer saç renginiz allığınızla çok garip kaçıyorsa, allığın temel renginde değil ancak tonlarında bir değişim yapabilirsiniz. Özellikle bembeyaz ten ama simsiyah saç gibi normalde az rastlanır durumlara sahipseniz, temel tonlarda bir ton açık veya koyu denemeler yapmak sizin için uygun olacaktır.

Lakin allık yerine ruj sürmeye kesinlikle kalkmayın çünkü rujlar dudak kısmı için hazırlanmışlardır ve acil durumlar haricinde yanağa sürülmemelidirler. Allıkların yüzdeki duruşu ve dayanıklılığı ile rujlarınki bir değildir. Bu yüzden kesinlikle kendinize uygun ayrı bir allık almayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.