Temizlik Hastalığı Nasıl Yenilir

TEMİZLİK HASTALIĞI NASIL YENİLİR?

Temizlik hastalığı maalesef toplumda çok yaygın bir şekilde görülüyor ve kadınlar kadar erkekler de ondan muzdarip. Pek çok kişi bu rahatsızlığı ev hanımlarına yakıştırsa da, aslında çalışanlar, kariyer sahibi olanlar ve sorumlulukları olanlar da bu rahatsızlığa sahip olabiliyorlar.

Temizlik hastalığının en büyük belirtisi, bireylerin kirli olan nesnelere dokunmaktan korkmaları ve temasın ardından defalarca ellerini yıkamaları. Bunun yanında evdeki eşyaları tekrar tekrar temizlemek, evde temizliğe çok büyük zamanlar ayırmak, başka insanların eşyalarına dokunmaktan kaçınmak, hatta dışarıda giyilen kıyafetleri evin kapısından adım atar atmaz çıkartmak gibi bazı diğer belirtiler de temizlik hastalığının bir göstergesi. Temizlik hastalığı nasıl yenilir diyenler için bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Bu hastalığa sahip olanların geneli, temizlik takıntısının yanında başka takıntılara da sahip oluyorlar. Bu nedenle rahatsızlık obsesif kompülsif kişilik bozukluğu kategorisi altında değerlendiriliyor ve bu yönde tedaviler gerçekleştiriliyor. Tedavi sürecinde ise genellikle terapiler kullanılıyor ve bireylerin bu davranışlarının temeline inilmeye çalışılıyor.

Bilişsel davranış terapisi gibi terapi türleri, bu konuda çok ciddi adımların atılmasına yardımcı oluyorlar ve bazı zamanlarda grup ve konuşma terapileri de tercih ediliyorlar. Bu tip takıntılara sahip olan bireylerin gruplar halinde görüşmeleri ve dertleşmeleri, onları takıntılarının düzeyi ile yüzleşme hususunda destekliyor.

Bazı vakalarda ise antidepresan ilaçların da desteği aranıyor çünkü takıntılar varolan diğer psikolojik bunalım ve rahatsızlıkların bir işareti olabiliyorlar. Ancak uzmanlar kesinlikle kendi kendinize tanı koymamanız gerektiğini, bu tetkiklerin bir uzman eşliğinde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Son dönemlerde kişiyi kirli nesnelere dokunmaya zorlama veya kişinin kirli olduğunu düşündüğü ellerini yıkamasına engel olma gibi bazı yöntemler de davranışçı tedaviler kapsamında uygulanıyorlar. Ancak bu uygulamalar yine uzmanların gözetiminde gerçekleştirilmeliler çünkü ehli olmayan ellerde bireylerin sahip oldukları kirlilik korkusunun daha da tetiklenmesi ve bu obsesyona iyice bağlanmaları da mümkün olmaktadır.

Temizlik hastalığı aslında temiz olan yüzeylerin kirli olduğunun düşünülmesi sonucunda ortaya çıkıyor ve mikropların sadece bir seferlik temizlikte ortadan kalkmadıkları düşüncesiyle de iyice pekişiyor. Bu tanıyı bireylerin kendilerine koymaları ve itiraf etmeleri zor olduğundan genelde onların yakınları tarafından gerekli tavsiyelerde bulunuluyor. Bu nedenle çevrenizde böyle olabilecek bireylere karşı tetikte olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.