Temettü Nedir, Nasıl Alınır

TEMETTÜ NEDİR, NASIL ALINIR?

Yayın Tarihi05 Ekim 2017 | EĞİTİM

Borsada kısa süreli alım satımlarla kar elde etmenin yanında biraz daha uzun vadeli yatırımlarla gelir elde etmek isteyenlerin varlığı da bir gerçek. Dolayısıyla bu kişiler temettü nedir, nasıl alınır sorusunu kendilerine soruyor ve buna bir cevap arıyorlar. Eğer siz de uzun vadeli getirilerin adamıyım ben diyorsanız, temettünün sağladığı getiriyi kesinlikle gözardı etmeyin diyoruz.

Temettünün bir diğer adı kar payı olarak geçiyor ve borsaya kote olan şirketlerin her sene elde ettikleri karı nakit veya hisse senedi olarak ortaklara dağıtmaları anlamına geliyor. Dolayısıyla borsada hisselerine sahip olduğunuz bir şirketin, kar payı dağıtım vakti esnasında hala bu hisselerine sahipseniz, yapılan dağıtımdan siz de hisse miktarınıza göre payınızı alabiliyorsunuz.

Temettü ödemesini alabilmek için hissenin temettü ödeme gününden bir gün önce bile o hisseleri almanız yeterli oluyor. Dolayısıyla illa ki seneler boyunca hisseleri elinizde tutmanıza gerek yok fakat temettü tarihi yaklaştıkça hissenin fiyatının artacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunun yanında, temettü dağıtımının ardından hisse fiyatları dağıtılan temettüye göre düşüş göstermektedir. Dolayısıyla kar payımı aldıktan hemen sonra hisseleri satarım diyorsanız, bu işten çok fazla karınız olmayacaktır.

Ödenecek olan temettü miktarı, şirketin yıllık net dönem karından vergilerin ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından kalan kısmın en az %20’sinin dağıtılması şeklinde belirleniyor. Fakat şirketler her zaman size nakit ödeme yapmak zorunda da değiller ve isterlerse size yeni hisseler vererek temettü ödemesini bedelsiz sermaye arttırımı şeklinde de gerçekleştirebilirler.

Temettü miktarını belirlemek için tek yapmanız gereken şirketin genel olarak hangi oranda kar payı dağıttığını incelemek. Geçmiş senelerde genellikle %50 kar payı dağıtan bir şirket, hisse başına 0.5 lira veriyor demektir ve 1000 hisseniz varsa 500 liralık bir ödeme alacağınız düşünülebilir. Ancak şirketin her sene farklı kar payı oranına sahip olabilmesi mümkün ve bunun yanında bu kadar yüksek oranları görmek genellikle mümkün değil.

Temettü ödemesi direkt olarak yatırım hesabınızdan mevduat hesabınıza geçer ancak hisse senedi olarak ödeme yapıldıysa yatırım hesabınızdaki hisselerin arttığını da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.