Tekrarlayan Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Şansı

TEKRARLAYAN TÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE BAŞARI ŞANSI

Yayın Tarihi27 Kasım 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Prof. Dr. Bülent Tıraş tekrarlayan tüp bebek tedavisi hakkında bilgi veriyor

Tüp bebek tedavileri kaç kez tekrarlanabilir?

Tedaviler için sayı sınırlaması getirmek mümkün değildir. Çiftlerin yaşı, başka çocuklarının var olup olmadığı, ekonomik durumları, psikolojik açılar değerlendirilerek girişimler yinelenebilir. Tüp bebek tedavilerinde başarısızlık nedeni saptandıkça yeni girişimler için sorun örnek teşkil ederek tedaviye yön kazandırabilmektedir.

Tüp bebek tedavileri neden tekrarlanmalıdır?

Tüp bebek tedavileri anne ile baba için büyük umutlu günlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Kimi zaman tek bir tane sperm örneği var olabilmekte ve tüp bebek tedavisine umut getirebilmektedir. Baba adayında sperm azlığı gibi sıkıntılar ve ileri yaş durumu tüp bebek tedavilerinin ardışık yapılmasına sebep verebilir.

Maddi gücü olan, anatomik olarak büyük engeli olmayan ve psikolojisi hazır olan çiftlerde yaş faktörü göz ardı edilmeden tüp bebek girişimlerinin yinelenmesi gündeme gelir. Önceden girişimi gerçekleşmiş tüp bebek tedavisinin neden olumsuzlukla sonuçlandığı kriter olabilecek ve yeni tedaviye yön getirecektir.

Tüp bebek tedavilerinde başarı şansını etkileyebilecek faktörler nelerdir?

  • Kurumun hastasına verebileceği donanım
  • Çiftlerin yaşı
  • Baba adayında kaliteli spermlerin varlığı
  • Anne bedeninin tedaviye verebileceği cevap
  • Kullanılan ilaçların OHSS gibi istenmeyen durumlara sebep vermeyecek bünyenin var olması ( kadınlarda özellikle polikistik over sendromu yaşanıyorsa bu sendrom verilecek ilaçlardan sonra var olabilecek ve tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilecektir.)
  • Çiftlerin tüp bebek tedavisi sürecinde yaşam tarzına dikkat ediyor olmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.