Teknolojinin Çocuğa Etkileri

TEKNOLOJİNİN ÇOCUĞA ETKİLERİ

Yayın Tarihi23 Ağustos 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Teknoloji hayatımızın her alanına girmeyi başardı ve geçmişte beyaz ev aletleri ve televizyondan ibaret olan teknoloji, artık ceplerimizde, masalarımızda ve hayatımızın her anında. Bu durum her ne kadar biz yetişkinlerin hayatını oldukça kolaylaştırmış olsa da, çocuklar için aynı şeyi tam olarak söylemek mümkün değil. Zira eğitim ve öğretim anlamında onlar için ciddi bir katkısı olsa da, zaman zaman teknolojik cihazlardan kaynaklanan gelişim bozuklukları da oldukça dikkat çekici hale geliyorlar. Dolayısıyla teknolojinin çocuğa etkileri konusunda bir kaç kelam etmek gerekiyor.

Geçmiş senelerde çocuklar fiziksel anlamda hareketlilerdi ve bunun neticesinde sokaklarda bol bol vakit geçiriyor, bir yandan eğleniyor, bir yandan da zaman zaman yaralanıyor, hayatın kötü yanlarını da görme imkanına sahip oluyorlardı. Onların bu fiziksel hareketlilikleri, hem kas, kemik ve sinir sistemi gelişimleri için oldukça iyi bir imkan sunuyordu hem de gelecekte sağlıklı bir fiziksel yapıya sahip olmalarına zemin hazırlıyordu. Günümüzde ise eline bir tablet verilen çocuk saatlerce onun başında kalıyor ve dolayısıyla tüm bu fiziksel gelişimden yoksun kalıyor. Devamlı boyun aşağı bir pozisyonda oturması ise gelecek yıllarda boyun gelişiminde sıkıntılar yaşayacağının kesin bir göstergesi. Dolayısıyla teknolojinin fiziksel anlamda çocuklar için pek de hayır getirmediğini, onların gelişimlerini sekteye uğrattığı bir gerçek.

Doğru oyunlar, programlar ve videolar ile başbaşa bırakılan bir çocuk zihinsel anlamda ciddi bir gelişim içerisine girecektir çünkü bu cihazlar çocukların yepyeni dünyalar keşfedebilmeleri için güzel birer imkan sunuyorlar. Fakat zararlı içeriklerden onları korumak için de ciddi bir çaba içerisinde olmak gerekiyor. Lakin bunu yaparken onun internette yaptığı şeyleri birebir takip etmek ve gizli programlar kurma gibi yolları takip etmemek, çocuğu bilinçlendirme yoluyla bu kontrolü sağlamak gerekiyor. Zira doğrudan yasaklar koymak onu bu içeriklere karşı daha arzulu hale getirirken, onu gizlice takip etmek, bu durum ortaya çıktığında, size karşı güvensiz bir tavır almasına sebep olacaktır.

Dolayısıyla hem fiziksel hem de zihinsel gelişim sürecinde çocukların iyi ya da kötü etkilenmelerinin temel kaynağı onların teknolojiye ne kadar maruz kaldıkları ve bu imkanları nasıl değerlendirdikleri. Unutmayın ki her şeyin aşırısı zarar ve bu nedenle onları kontrollü bir şekilde bu imkanlara maruz bırakmalı, tamamen yasaklamaktan da kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.