Tek Maaşla Ev Geçindirmek

TEK MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEK

Tek maaşla ev geçindirmek, bundan otuz sene önce gayet normal karşılanan ve mümkün olan bir şeydi. Özellikle de özel sektörün yeni yeni palazlanmaya başladığı dönemlerde, özel sektör çalışanları devlet memurlarına göre çok yüksek gelirler elde edebiliyorlardı. Ancak maalesef artık hayat eskisi kadar kolay değil ve en temel ihtiyaç olan barınma ihtiyacı için bile büyük paraları gözden çıkarmak gerekiyor. Dolayısıyla ailelerde genellikle bir kaç kişi çalışsa da, hala tek maaşla yaşamaya çalışan aileler de var. Bu aileler için kesinlikle yapılması gereken kritik tasarruflardan bahsedeceğiz.

Enerji Tasarrufu Önemlidir

Standart bir evin fatura giderlerinin büyük kısmını enerji tüketimi oluşturur. En yüksek soğutmada duran buzdolabı, ses olsun diye açılan televizyon, sürekli yıkanıp duran çamaşırlar, elde yıkanan bulaşıklar ve kapatılmayan lambaların hepsi, size fatura olarak geri dönecektir. Bu masraflardan kurtularak ayda en az 100 liralık kara geçmek için gereksizse kapat felsefesini benimseyin. Ayrıca buzdolabının soğutmasını daha makul bir derecede tutabilir, bir kıyafeti bir değil iki defa giyerseniz de hayatta kalabilirsiniz.

Ek Gelir Elde Edin

Eşiniz çocuklara bakmak için veya iş bulamadığı için çalışmıyor olabilir. Ancak çalışmayanlar için bile pek çok evde gelir elde etme yolu bulunuyor. Bebekler için kıyafetler örmek, oyuncaklar yapmak, restoranlara mantı servisinde bulunmak gibi hayalini kurabileceğiniz her şey, bir ek gelir için sizi bekliyor. Böylelikle evde çocuğunuza bakarken, bir yandan da en azından sizi rahatlatacak gelirler elde edebilirsiniz.

Kredi Kartınızı Kapatın

Evet, parasız kaldığınızda kredi kartınız sizi kurtarıyor, ama kredi kartı ödemeleri yüzünden de parasız kalıyorsunuz. Ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız, kredi kartına pek de ihtiyaç kalmadığını göreceksiniz. Dilerseniz sadece avantajlı kampanyalardan faydalanmak ve taksitler için kredi kartınızı düşük bir limitte tutabilirsiniz ancak onu devamlı olarak cüzdanda bulundurmayın.

Potansiyel Masrafları Dikkate Alın

Hayaliniz bir araba almak olabilir. Ancak araba aldığınızda beraberinde gelen MTV, sigorta ve kasko, vize ile bakım masraflarını düşündünüz mü? Bir otomobil aldığınızda, çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalacaksınız ve maalesef bu maliyetler tek maaşla geçinmenizi iyice zorlaştıracak. Eğer işiniz için kesinlikle gerekli değilse, otomobil fikrini bir kenara bırakın.

Zengin Gibi Yaşamaya Çalışmayın

Komşularınız, akrabalarınız ve iş arkadaşlarınız yüksek gelire sahip olabilirler. Ancak onlara yetişmek için onları taklit etmeniz, size sadece borç olarak geri dönecektir ve çocuk sahibiyseniz bu paralar muhtemelen onların geleceklerini çalacaktır. Dolayısıyla kendinize ne zaman dur demeniz gerektiğinin farkında olun.

Evleri Birleştirin

Herkesin kendi evine çıkmak istemesi kadar doğal bir şey yok. Ancak geçinemeyecek gibi duruyorsanız, ailenizin yanına geçebilir ve maddi güçlerinizi birleştirebilirsiniz. Tabii ki bu iş evli olmayanlar için daha kolay ancak bazen evli çiftler de birlikte ailelerin yanında yaşama kararını alabiliyorlar. En azından maddi durumunuz düzelene kadar bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.