Taze Fasulye Nasıl Yapılır Tarifi

TAZE YEŞİL FASULYE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi25 Mart 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Taze fasulye ya da bazı bölgelerde yeşil fasulye, evde yapabileceğiniz en lezzetli sulu yemeklerden bir tanesi ve kuru fasulyeden sıkılanlar için de çok iyi bir alternatif oluyor diyebiliriz. Zira hem besleyiciliğini koruyan hem de güzel bir fasulye tadına sahip olan taze fasulyenin hem ev halkınız hem de misafirleriniz için güzel bir tercih olduğu kesin. Özellikle yanında hazırlayacağınız güzel bir pirinç pilavı ile iyi bir ikili olacağı için kuru fasulye pilav ikilisinden bıkanlar için de bir çözüm haline geliyor.

Taze fasulye malzemeleri

  • Taze fasulye (bir kilo)
  • Soğan (iki adet orta boy)
  • Salça (bir çorba kaşığı)
  • Sarımsak (iki veya üç diş)
  • Yağ (kahve fincanı kadar)
  • Domates (bir adet)
  • Sıcak su (iki veya üç su bardağı)
  • Pul biber
  • Tuz

Taze fasulye tarifi

Taze fasulyemizi yapmaya başlarken ilk olarak soğanlarımızı kare ama ufak parçalar halinde güzelce doğruyoruz. Soğanları kenara koyduktan sonra taze fasulyelerimizi güzelce yıkıyor ve daha sonra hem kılçıklarını temizliyoruz hem de baş kısımlarını temizliyoruz. Kılçıklı taze fasulyeyi yemesi biraz tatsız ve zorlu olduğu için bu adımı atlamamanızı öneriyoruz. Bunun ardından fasulyeleri bir kaç parçaya ayırıyor ve bir defa daha sudan geçirerek tüm pisliklerinin akmasını sağlıyoruz.

Soğan ve taze fasulyelerimizi hazırladıktan sonra domateslerimizi de kabuklarını soyduktan sonra rendeliyoruz ve sarmısaklarımızı da temizleyerek ufak ufak doğruyoruz. Yemeğimizi yapacağımız tenceremizi aldıktan sonra sıvı yağımızı içine döküyor ve daha sonra soğanlarımızı, taze fasulyelerimizi, sarımsaklarımızı, tuz ve biberimizi, ardından da domateslerimizi tencere içerisine ekliyor ve ardından yavaş ateşte kavurmaya başlıyoruz. Kavurma işlemini aşağı yukarı yirmi dakika boyunca devam ettiriyoruz ve malzemelerin yanmaması için karıştırmayı unutmuyoruz.

Kavurma işlemini tamamladıktan sonra hazırladığımız sıcak suyu da tencere içerisine ilave ediyoruz ve ardından tenceremizin kapağını kapatarak yemeğimizi pişirmeye devam ediyoruz. Eğer az sulu yemek seviyorsanız iki bardak, çok sulu seviyorsanız üç bardak kadar sıcak su koyabilirsiniz.

Bir yirmi dakika daha yemeğimizi yine kısık ateş üzerinde pişiriyoruz ve soğumadan misafirlerimize servis ediyoruz. Zira zeytinyağlı taze fasulye yapmadığımız için soğumadan yenilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.