Tavuklu Penne Nasıl Yapılır Tarifi

TAVUKLU PENNE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi23 Temmuz 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Tavuklu penne, yiyebileceğiniz en lezzetli makarnalar arasında yer alıyor ve son senelerde restoranlarda bile sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Dolayısıyla tavuklu penne nasıl yapılır sorusunu kendine soranlar için hem pratik hem de oldukça uygun maliyetli bir tarifi düzenlemeye karar verdik. Makarnanızın yanında sunacağınız güzel bir salata ile hiç zorlanmadan ailenizin ve misafirlerinizin gönlünü hoş edebilirsiniz. Elbette isteyenler çeşitli yeşillikler ve ek malzemeler ile makarnanın biraz daha zengin hale gelmesini de sağlayabilirler.

Tavuklu Penne Malzemeleri

  • Penne makarna (yarım paket)
  • Mantar (bir çay bardağı, dilimlenmiş halde)
  • Tavuk eti (yarım kilogram, but eti)
  • Zeytinyağı (üç çorba kaşığı)
  • Krema (bir kutu, 200 mililitre)
  • Karabiber
  • Tuz
  • Kaşar peyniri

Tavuklu Penne Tarifi

Tavuklu pennemizi yapmaya başlarken ilk olarak makarnamızın çok yağlı olmasını engellemek amacıyla tavuğun fazla yağlarını temizliyor, güzelce bir su altında akıtarak yemeğe hazır hale gelmesini sağlıyoruz. Bunun ardından ayıkladığımız but etlerini kuşbaşı bir şekilde doğruyor, arkasından zeytinyağımızı bir tavaya koyduktan sonra tavuklarımızı da bu yağda kavurarak devam ediyoruz. Kavurmanın sonuna doğru tuzumuzu, karabiberimizi ve mantarlarımızı da ekleyerek ilerliyoruz.

Eğer mantarlar pazardan alınan mantarlarsa kavurmanın bitmesinden biraz daha önce atabilirsiniz fakat konserve olarak kullanacaksanız sonlara doğru atmanız yeterli olacaktır. Dileyenler mantarı da ayrı bir tavada kavurarak devam edebilirler. Ancak çok fazla sünmediklerinden ve yanmadıklarından emin olmalısınız. Hazırladığımız tavuk ve mantar karışımını artık bir kenara alıyoruz.

Penne makarnamızı kaynamış suya atma vaktimiz geldi. Fakat bu süreçte penne bulamadıysanız başka bir iri makarna tipini de kullanabilirsiniz. Makarnalarımızı 10 ila 12 dakika arasında kaynatıyoruz ve arada taneler alıp tadarak istediğimiz kıvama gelip gelmediğini kontrol ediyoruz. Makarnamız yeterince kaynadığında onu bir süzgeçten geçiriyor, arkasından tavuk ve mantar karışımımız ile karıştırıyoruz.

Makarnamız ve diğer malzemeler aynı tencereye girdikten sonra içerisine kremamızı da döküyoruz ve büyükçe bir kaşıkla karıştırıyoruz. Tavuk ve mantarlarımız bu süreçte biraz soğumuş olacaklardır ve dilerseniz tencerenin altını biraz açarak yeniden ısınmalarını sağlayabilir, çok hafif bir şekilde makarnayı da kavurabilirsiniz.

Makarnamızın üzerine rendelenmiş kaşarımızı da serpince yemeğimiz hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.