Tavuk Suyu Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

TAVUK SUYU ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Tavuk suyu çorba maalesef ülkemizde genellikle az tavuk bol su mantığıyla yapılıyor ancak aslında tam tersi şekilde içerisinde bol miktarda tavuk bulunması gerekiyor. Bu nedenle tavuk suyu çorbası tarifimizi hazırlarken olabildiğince bol malzeme kullanarak çorbamızın besleyiciliğini ve doyuruculuğunu olabildiğince maksimumda tutmaya çalıştık. Fakat endişe etmeyin, dilerseniz içerisindeki malzemeyi azaltarak kendinize daha uygun hale getirebilir ve böylece ailenizin damak tadını yakalayabilirsiniz. Dileyenler çorbaya biraz daha sebze atarak sebzeli tavuk çorbası formatına da geçiş yapabilirler.

Tavuk Suyu Çorbası Malzemeleri

  • Tavuk göğsü (bir adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Tavuk but (bir adet)
  • Sarımsak (üç diş)
  • Un (iki yemek kaşığı)
  • Tuz
  • Tereyağı (iki yemek kaşığı)
  • Karabiber

Tavuk Suyu Çorbası Tarifi

Tavuk suyu çorbamıza başlarken ilk olarak tavuk budumuzun derisini güzelce ayıklıyor ve ayırıyoruz. Daha sonra butumuzu, tavuk göğsümüzü ve iki adet kuru soğanımızı bir tencere içerisine yerleştiriyor, bolca su içerisinde haşlayarak devam ediyoruz. Tavuklarımız haşlandıktan sonra suyun içerisinden onları alıyor ve keyfimize göre doğrayarak devam ediyoruz. Bazıları bu noktada küçük parçalara sahip tavuklardan hoşlanırken, bazıları ise büyük parçaları sevdikleri için tavukları nasıl doğrayacağınızı biraz sizin keyfinize bırakıyoruz.

Bunun ardından tenceremizi alıyoruz ve içerisine iki yemek kaşığı kadar unumuz ile iki yemek kaşığı kadar tereyağımızı ekliyoruz. Bu karışımı bir kaç dakika boyunca artık un kokusu kalmayana kadar kavurarak devam ediyoruz. Bu esnada tavukları kaynattığımız tavuk suyunun içerisine bir miktar da kaynamış su ekliyoruz. Toplamda iki litre kadar bir suyumuzun olması gerekiyor.

Sıra geldi sarmısaklarımızı dövmeye. Sarımsaklarımızı dövdükten sonra doğradığımız tavuklarımızı da unlu tenceremizin içerisine ekliyor, ardından tavuk suyumuzu da bu çorba tenceremizin içerisine ekledikten sonra şöyle bir tuzunu kontrol ediyoruz. Az tuzluysa tuz ekleyebilir, çok tuzluysa biraz daha su ekleyerek tuzun yoğunluğunu alabilirsiniz. Yaklaşık olarak on dakikalık bir pişirme süresi yemeğimizin hazır olmasını sağlayacaktır. Ancak unutmayın, yemeğimizin ağzı açık olarak pişerse çok daha güzel bir aroması olacaktır.

Servis etmeden önce dilerseniz çorbamızı biraz pul veya kara biber ile süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.