Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır Tarifi

TAVUK GÖĞSÜ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi29 Kasım 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Tavuk göğsü ülkemizin en kafa karıştıran tatlılarından bir tanesi çünkü pek çok kişi onu oldukça beğeniyor ancak aslında tavuk göğsü isminin tatlının görünümünden geldiğini zannediyor. Halbuki tatlının içerisinde tavuk göğsü eti gerçek anlamda bulunuyor ve bu nedenle etli bir tatlı olduğunu söylemek mümkün. Bazıları bunu ilginç bulurken, bazıları bir daha ağzına koymak da istemiyor. Dolayısıyla ya çok sevilen ya da hiç sevilmeyen bir tatlı olduğunu itiraf etmek gerek. Tavuk göğsü nasıl yapılır tarifi ile sizlere bu nadide tatlının tüm inceliklerini aktarmaya karar verdik.

Tavuk Göğsü Malzemeleri

  • Tavuk göğsü (yarım parça)
  • Nişasta (üç yemek kaşığı, mısır)
  • Süt (beş su bardağı)
  • Şeker (altı yemek kaşığı)
  • Un (üç yemek kaşığı, pirinç)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Damla sakızı (bir adet)

Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır Tarifi

Tatlımızı yapmaya başlarken ilk olarak tavuk göğsümüzü üzerini bir miktar geçecek kadar suyun içerisine koyuyor ve onu güzelce yumuşak hale gelene kadar kaynatıyoruz. Etin yumuşak ve hissedilmeyen bir yapıda olması gerektiği için yemeklik tavuğun aksine biraz daha fazla haşlayabilirsiniz.

Şimdi etimizi incecik incecik teller halinde ayıklıyoruz. Bunu yapmak biraz vakit alabilir ama ne kadar ince lifler halinde olursa o kadar güzel olacaktır. Dittiğimiz bu etleri bir süzgeç içerisine alıyor ve su altında güzelce bir yıkayarak aşırı etli koku ve tadından arındırıyoruz. Ardından da bunları su içerisine atıyor, bir süre bekletiyor ve et tatlarının gitmesini sağlıyoruz. Arada bir suyu değiştirseniz de iyi olur. Ardından etimizin suyunu da güzelce ellerimizle süzüyor ve büyük parçalar kaldıysa onları da tellere ayırıyoruz.

Şimdi sütümüzü bir tencere içerisine alıyor ve tavuk etlerimiz ile birlikte onu da on dakika civarında kaynatıyoruz. Başka bir kasede ise unumuzu ve nişastamızı karıştırıyor, sütümüzden azar azar ekleyerek kıvamını açıyoruz. Kıvamı güzel hale gelen karışımı sütün kaynadığı tencereye aktarıyoruz ancak sürekli karıştırarak topaklanmasına da engel olmamız gerekli.

Artık tatlımızın içine toz şekerimizi ve damla sakızımızı ekleyebiliriz. Bunları yaparken tatlıyı sürekli olarak karıştırmayı ve hatta biraz dövmeyi unutmamalısınız. Şeker tamamen eriyene kadar devam ediyoruz.

Pişme işlemleri esnasında artık tatlımız kıvamını alacaktır ve içerisine tereyağımızı da ekledikten sonra karıştırmaya devam ediyoruz. Tatlımız hazır olduğunda onu kaselere dolduruyor, buzdolabında soğutuyor ve üstlerine tarçın serperek servis ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.