Tatlandırıcılar Sağlıklı mı

TATLANDIRICILAR SAĞLIKLI MI?

Tatlandırıcılar özellikle şeker hastalarının şeker tüketmeden şekerli gıdalara ve içeceklere kavuşabilmelerini sağlayan en önemli ürünler arasında yer alıyorlar ancak hasta olmadığı halde şeker tüketiminden kaçınmak, kalori alımına engel olmak isteyenler de tatlandırıcıları hayatlarına sokmak istiyorlar. Lakin bu noktada tatlandıcılar sağlıklı mı sorusu akıllara geliyor çünkü şekerin bir nebze daha doğal bir madde olmasına karşın tatlandırıcılar tamamen laboratuvar koşullarında üretilen yapay ürünler olarak karşımıza çıkıyorlar. Sizler için bu hususu kısaca değerlendirmeye çalıştık.

Piyasada tatlandırıcı olarak satılan ürünler genellikle aspartan, sukraloz ve sakkarin etken maddelerinden oluşuyorlar ve her birinin kendine has farklı özellikleri ve tatları mevcut. Hatta son dönemlerde stevia adlı bir diğer tatlandırıcı da bilhassa tatlıların içerisine karıştırılır duruma geldi.

Aspartam adlı tatlandırıcı, vücut içerisinde işlendikten sonra parçalara ayrılıyor ve böylece sindirime katılarak daha sonra dışarı atılıyor. Ancak pek çok kişi aspartamın bu özelliğinin uzun vadede çeşitli kanserlere sebep olabildiğini belirtiyorlar. Sakkarin ise aspartamın aksine tamamen sentetiktir ve bu nedenle vücut tarafından metabolize edilemez. Ancak onun da uzun vadede kanser kaynağı olabildiğine dair bazı spekülasyonlar mevcuttur. Yani her iki ürün de uzun vadeli ve aşırı kullanımda çeşitli rahatsızlıklara sebep verebilme potansiyeline sahip ancak bu konuda kanıtlanmış herhangi bir çalışma da mevcut değil.

Sukraloz içeren tatlandırıcılar ise vücut tarafından kullanılamıyor ve doğrudan atılıyorlar. Ancak bazı uzmanlar, tatlı hissiyatından dolayı vücudun sukraloz alındığında bile insülin salgılamaya başladığını, ancak sukralozun şeker olmamasından dolayı kan şekerini arttırmadığını ve bunun da aşırı kan şekeri düşüşüne sebep olabileceğini belirtiyorlar. Bazı kaynaklarda sukralozun tercih edilebilecek en uygun tatlandırıcı olduğuna dair pek çok bilgi mevcut ancak hangisinin en zararsız olduğu hususunda üzerinde anlaşılmış bir sonuç maalesef yok.

Stevia ise şeker kamışından üretilen bir tatlandırıcı ve piyasaya kısa bir süre önce girdiği için herkesin umudu olmuş durumda. Şimdilerde çeşitli ülkelerde gıdaların üretiminde bile kullanılabiliyor.

Bu ürünlerin her birinin kendilerine has yan etkilerinin olması çok muhtemel ancak çaya atacağınız bir tane tatlandırıcının ciddi yan etkilerinin olması da pek olası görünmüyor. Pek çok uzman, aşırı tüketim halinde ciddi yan etkilerin ortaya çıkabileceğini belirtiyor ancak bu miktarlara ulaşmak için çaba göstermek gerekli.

Dolayısıyla mecbur kalmadıkça tatlandırıcı kullanmaktan kaçınmanız ve bilhassa içecekleri şekersiz olarak tüketmeye çaba göstermeniz, sağlığınız açısından çok daha faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.