Tasarruflu Ampuller Zararlı mı

TASARRUFLU AMPULLER ZARARLI MI?

Yayın Tarihi17 Ocak 2018 | EĞİTİM

Tasarruflu ampulleri kullanan çok sayıda kişi var ve akkor ampullere nazaran sağlanan enerji tasarrufu bu ampullerin her geçen gün daha da popüler olmasını sağlıyor. Geçmiş yıllarda kullanılmış olan florasan ampullere göre hem titreme yapmayan hem de daha güzel bir beyaz ışık veren tasarruflu ampuller, sağladıkları enerji tasarrufu ile her sene 10 milyon tondan fazla karbondioksitin doğaya salınmasına engel oluyorlar. Fakat karbondioksit salınımının azalması sırasında bazı şeylere de dikkat etmek gerekiyor.

Tasarruflu ampullerin üretiminde beş miligrama kadar cıva kullanımı serbest ve bu nedenle bu ampullerin herhangi bir şekilde kırılmaları ya da doğru toplayıcı birimlere teslim edilmemeleri halinde maalesef bu cıvanın havaya karıştığını görebiliyoruz. Fakat cıvanın ne kadar tehlikeli bir metal olduğunu bilenler, onu en az miktarlarda solumanın bile hem ciğerler hem de beyin başta olmak üzere diğer organlar üzerindeki etkilerinin yıkıcı olduğunu biliyorlar.

Bilhassa çocuklarda zeka geriliği ve diğer zihinsel rahatsızlıklara sebep olan cıva, soluma veya oral yoldan alınma durumunda vücutta birikiyor ve bu etkiler uzun vadede kendilerini gösteriyorlar. Yetişkinlerde bile zihinsel rahatsızlıklarla yakından ilişkisi olduğu bilinen birikmiş cıva, insanlığın en uzak durması gereken metaller arasında ve çok yüksek zehirleyiciliğe sahip.

Neyse ki son dönemlerde tasarruflu ampullerin yavaş yavaş ortadan kalkmasını sağlayabilecek olan LED ampuller piyasaya çıktılar ve hem tasarruflu ampullerden bile daha tasarruflu olmaları, hem de herhangi bir zehir malzemeye sahip olmamaları sayesinde tüketicilerin de tercihi olmaya başladılar. İnsanoğlunun pek de alışkın olmadığı ve psikolojik sorunlara sebep olabildiği bilinen beyaz ışık yerine gün ışığı renginde sarı LED ampullerin de piyasada olması ise fiziksel zararın yanında ruhsal zararın da engellenmesine yardımcı oluyor.

Çok çok düşük watt değerleri ile çalışan bu yeni nesil LED ampuller, küçük bir devre sayesinde bütün odayı aydınlatacak değerlere ulaşabiliyorlar ve dolayısıyla evlerde daha az elektrik tüketimi için tercih edilmeliler. Bilhassa küçük çocuklar bulunan evlerde herhangi bir şekilde tasarruflu ampul kırılmasına engel olmak için tasarruflu ampullerden uzak durulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.