Tasarruf Yapmanın Önemi Nedir

TASARRUF YAPMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Yayın Tarihi13 Haziran 2017 | EĞİTİM

Türk halkının parayı kullanma alışkanlıkları maalesef son yirmi senede oldukça değişim gösterdi ve tasarruf yapmayı seven bir toplumdan, kredilerle olmayan parayı harcamayı seven bir topluma dönüşmemiz nedeniyle bireysel ekonomimizin yönetim süreci de büyük bir değişime uğradı. Ancak maalesef anneannelerimizin tasarrufa verdikleri önemin yarısını bile vermediğimiz için, borç batağından bir türlü çıkamayan insanlarla da karşılaşır olduk. Bu nedenle sizlere biraz tasarruf yapmanın öneminden bahsetmeye karar verdik.

Emekliliği Garanti Edin

Ülkemizdeki emeklilik yaşı şu anda 60’lı yaşlarda ve pek çok kişinin bu yaşa kadar çalışabileceği düşünülmüyor. Dolayısıyla mezarda emeklilik olarak adlandırılan bu sistem, genç nüfusu Türkiye gibi bol ülkelerde, maalesef yaşlıların işsiz kalmasına neden olacak. Ancak 60 yaşına kadar bir şekilde kendinizi geçindirmeniz gerekli, değil mi? Yapacağınız tasarruflar ile birikim yapabilir, bu birikimlerle bir iş kurabilir, gayrımenkul alabilir, hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarıyla paranızı saklayabilirsiniz. Bu sayede ilerleyen yaşlarda da en azından kendinize sabit bir getiri yaratmanız mümkün olacaktır.

Çocuğunuzun Eğitimi İçin Para Biriktirin

Yaptığınız tasarruflar, özellikle de çocuğunuzun yaşı üniversite dönemine yaklaşıyorsa, ona eğitim imkanlarını sunabilmek için yardımcı olacaktır. Özellikle de pek çok çocuğun başarılı bir eğitim hayatı olmasına karşın maddi yetersizliklerden dolayı en iyi okullara gidemediklerini dikkate alırsak, ona bunu yaşatmamak için bir an önce birikime başlamalı, tasarruf yapmalısınız.

Gerçek Zevklere Erişin

Maalesef yok yere para harcamak, gerçekten keyif alacağımız şeylere maddi kaynakları ayırmamıza engel oluyor. Her sene bir ülkeyi gezmek, kendinize bir otomobil almak, hobi eşyalarına kaynak ayırmak gibi pek çok şey, maalesef boşa harcanan paralar nedeniyle mümkün olmuyor. Halbuki kendinizi biraz tutabilir, lüks restoranlara para bayılmayı bırakabilir ve gereksiz alışverişleri sonlandırırsanız, tüm keyif aldığınız şeyler için gereken maddi kaynağınız kendi kendine oluşacaktır.

Ekonomik Bağımsızlık Kazanın

Kredi çekerek ve kredi kartını kullanarak alışveriş yapmak, deli gibi para harcamak hoşunuza gidiyor olabilir. Ancak her ödeme dönemi geldiğinde, maaşınızın çoğunu bu araçlara yatırmak da bir o kadar stresli, stresli olduğu kadar da bağlayıcı. Gerçek bir ekonomik bağımsızlık elde ettiğinizde o kadar keyifli olacaksınız ki, bir daha borca girmemek için elinizden geleni yapacaksınız. Hele ki kenarda bir de birikmişiniz olursa, kendinizi kuşlar kadar hafif hissedeceğinizi söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.