Tas Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

TAS KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi11 Haziran 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Tas kebabı, hem kolayca hazırlanabilmesi hem de en lezzetli ev yemeklerinden birisi olması nedeniyle herkesin bilmesi gereken tarifler arasında yer alıyor. Zira hem ev halkının hem de misafirlerinizin iyi hazırlanmış bir tas kebabından çok etkileneceğinden eminiz. Tas kebabı tarifimiz sayesinde sizlere bunun en kolay ve lezzetli yolunu aktarmaya çalışacağız. Yanına yapacağınız güzel bir pilav ve çorba ile de sofranızı daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

Tas Kebabı Malzemeleri

  • Et (bir kilogram, kuşbaşı)
  • Soğan (bir adet, büyük)
  • Zeytinyağı (bir çay bardağı)
  • Biber salçası (bir yemek kaşığı)
  • Sarımsak (üç-dört diş)
  • Pul biber (bir tatlı kaşığı)
  • Kekik (bir tatlı kaşığı)
  • Patates (kızarmış halde)
  • Tuz

Tas Kebabı Tarifi

Tas kebabımızı yapmaya başlarken ilk olarak kuşbaşı doğranmış etlerimizi ve zeytinyağımızı bir tencereye koyuyor, ardından etlerimiz suyunu salıp çekene kadar kavurarak devam ediyoruz. Etlerimiz kavrulurken bir kenarda soğanımızı olabildiğince ince bir şekilde doğruyor, sarımsaklarımızı da aynı şekilde ufak parçalar halinde doğruyoruz. Etlerimiz kavrulduktan sonra soğan ve sarımsaklarımızı tencereye atma vakti geliyor. Soğanlar yumuşayana kadar kavurmaya devam ediyoruz.

Soğanlarımız yumuşadıktan sonra salçamızı, kekiğimizi ve pul biberimizi de tencerenin içerisine ekliyor, salçamızın kokusu güzelce çıkana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu aşamada artık etlerimizin üzerini tamamen kapatacak şekilde tencerenin içerisine ters şekilde bir porselen kap yerleştiriyoruz. Evet, kebabımıza bu sebeple tas kebabı deniliyor. Koyduğumuz bu kasenin etlerin çevresini güzelce çevrelediğinden ve kenarlarda boşluk kalmadığından da emin olmalısınız.

Tenceremizin içerisine tasın boyunu geçmeyecek kadar sıcak su ekliyoruz ve yemeğimizin suyu çekildikten sonra artık kasemizi tencerenin içerisinden alma vakti geliyor.

Bu aşamada tenceredeki etlerin üzerine tuz serpiyor, etlerin üstünü aşmayacak şekilde biraz su ekliyor, on dakika kadar daha pişiriyoruz. Sanılanın aksine patatesi direkt olarak yemeğin içinde pişirmiyoruz.

Bir kenarda patateslerimizi dilediğimiz şekilde doğrayarak yağda güzelce kızartıyoruz. Kızarttığımız bu patatesleri, yemeğimizin altını kapattıktan sonra tenceremizin içerisine ekliyoruz ve yemeği misafirlerimize sunuyoruz. Eğer kırmızı etin fiyatından şikayetçiyseniz, aynı tarif içerisinde tavuk veya hindi eti kullanma şansınız da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.