Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

TARHANA ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Tarhana çorbası ülkemizin en güzel lezzetleri arasında bulunuyor ve pek çok diğer kültürde böyle bir çorba bulunmuyor. Dolayısıyla kendimize has olan bu güzel tadı evlerimizde değerlendirmek ve ailemize, misafirlerimize sunmak gerek. Sizler için hazırladığımız tarhana çorbası nasıl yapılır tarifimizde toz tarhana kullanıyoruz ve bunu dilerseniz evinizde yapabilir, dilerseniz de aktarlardan kolayca satın alabilirsiniz. Uzun süre saklanabilen bir yapıya sahip olması sebebiyle kesinlikle evde toz haliyle saklamaktan da çekinmeyin.

Tarhana Çorbası Malzemeleri

  • Toz tarhana (bir su bardağı)
  • Ayçiçek yağı (iki yemek kaşığı)
  • Et suyu (altı su bardağı, sıcak. 1 tablet etsu ile de yapılabilir)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Domates salçası (bir tatlı kaşığı)
  • Pul biber (bir çay kaşığı)
  • Karabiber (yarım çay kaşığı)
  • Nane (bir tatlı kaşığı)

Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

Tarhana çorbamızı yapmaya başlarken ilk olarak toz tarhanamızı bir su bardağı kadar et suyumuz ile karıştırıyoruz ve bu karışım içerisinde yumuşamasını sağlıyoruz. Direkt olarak çorbanın içerisine atarsanız yeterince güzel bir kıvam elde etmek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla sıcak et suyu içerisinde homojen bir şekilde tarhanamızı karıştırıyor ve karışımı bir süreliğine kenarda tutarak sıradaki işleme geçiyoruz.

Derin bir tencere içerisine ayçiçek yağımızı ekliyor, güzelce kızdırıyoruz. Kızdırdığımız yağımızın içerisine domates salçamızı da ekliyor ve bir kaç dakika boyunca kavurarak kıvamını almasını sağlıyoruz. Ardından tenceremizin içerisine nanemizi, pul ve kara biberimizi, ardından da tuzumuzu atıyor, hepsini güzel bir şekilde karıştırıyoruz.

Salçalı karışımımız hazır olduğunda içerisine önceden yumuşattığımız tarhanamızı da ekliyor, elimizde kalan diğer et sularını da tencerenin içerisine ekledikten sonra hızlı hızlı karıştırarak kıvamının istenen düzeye gelmesini sağlıyoruz. Bu sırada kaşık yerine bir çırpıcı kullanırsanız sonuç çok daha güzel olacaktır.

Çorbamız kaynamaya başladığında onu ocaktan alabilir ve kaselere doldurarak servis edebiliriz. Tarhana çorbası soğuyup tekrar ısındığında yeterince güzel olmuyor ve bu nedenle soğumadan servis etmeniz çok önemli.

Dilerseniz çorbanın üzerine biraz daha kaşar rendeleyerek daha renkli görünmesini sağlayabilir, yahut dereotu gibi yeşilliklerle de onu zenginleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.