Tarçın Yararlı mı

Tarçın Yararlı mı?

Tarçın neredeyse insanlık tarihi kadar eski baharatlar arasında bulunuyor ve yüzyıllar önce Uzakdoğu’dan baharat yolları vasıtasıyla ülkemize ve buradan da Avrupa’ya doğru hareket halindeydi. Dolayısıyla neredeyse altın kadar değerli bir baharat olan tarçın, bilhassa zenginlerin sık kullandığı baharatlardan da bir tanesiydi. Günümüzde ona erişmek çok daha kolay ve bizler de çeşitli içecek ve tatlılarımızda ondan faydalanıyoruz. Tarçın yararlı mı sorusunu cevaplamak ise onun değerini anlamak için önemli.

Tarçının en dikkat çekici yararlarından bir tanesi, hem kan şekerini hem de kolesterolü düzenleyen bir yapıya sahip olması. Bu nedenle hem şeker hastaları hem de yüksek kolesterol ile alakalı sorunlar yaşayanların bir numaralı tercihleri arasında yer almalı. Tarçını dilerseniz içeceklerinize aroma vermesi için toz halinde kullanabiliyor, isterseniz de içeceklerin içerisinde kabuk halinde beklettikten sonra çıkararak tüketebiliyorsunuz.

Kolon kanseri gibi belli kanser türlerine karşı da koruyucu etkisi olan tarçın, içeriğinde bulunan mineraller ve kalsiyum sayesinde günlük mineral ihtiyacının bir kısmının da karşılanmasına yardımcı oluyor. Zengin besleyiciliği sayesinde insan vücuduna enerji de vermeyi başaran tarçın, üşüyenlerin vücut ısısının da artmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kış aylarında bazı içeceklerde kullanılmasının temel sebebi tam da üşümeye karşı destekleyici bir etkisinin bulunması.

Ağız ve mide kaynaklı ağız kokusunun da önüne geçebilmeniz için tarçının hoş kokusundan faydalanabilirsiniz. Tarçınlı bir içecek veya yiyecek tükettiğinizde ağzınız oldukça uzun bir süre tarçının hoş kokusu ile kaplı olacaktır. Lakin kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve dişlerinizin güçlenmesi de yine tarçının kabiliyetleri arasında.

Mide ağrıları hissedenler ve soğuk algınlığına sahip olanlar, tarçının her iki rahatsızlığa da ciddi anlamda iyi geldiğini göreceklerdir. Ağrıları dindirme özelliğine sahip olan tarçın, bu nedenle hastalıklarda çayların içerisinde kolaylıkla tüketilebilir ve bal ile birleştirildiğinde mükemmel bir karışım haline gelir. Pek çok eski tedavinin ballı tarçın ile gerçekleştirilmesi onun gerçek değerini ortaya koyuyor.

Ciddi anlamda bir zararının olmamasına karşın tarçını aşırı miktarda tüketmek hem karaciğeri yoracaktır hem de alerji yaparak cildinizde veya ağzınızda yaralara neden olacaktır. Bu nedenle ipin ucunu kaçırmamaya dikkat edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.