Süt Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

SÜT REÇELİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Süt reçeli aslında ülkemize ait olmayan bir tarif ancak sizin damak tadınıza da çok yakışacağından eminiz. Zira İspanyol kökenli olan bu güzel reçel, bir nevi bir tatlı olarak da değerlendirilebilir ve bu nedenle pankek, akıtma gibi besinlerin üzerine de kolayca sürülerek tüketilebilir. Hatta onunla pastalarınızı süslemeniz bile mümkün ve bu nedenle kesinlikle gözden kaçırmamalısınız. Orijinal adı Dulce de leche olan bu nadide tatlı, kahvaltılarınızın da baş ürünlerinden birisi olacaktır. Süt reçeli nasıl yapılır tarifimizle bu hafta karşınızdayız. Fakat unutmayın, hazırlaması uzun ve meşakkatli olduğu için evdekilerden yardım da isteyebilirsiniz.

Süt Reçeli Malzemeleri

  • Şeker (bir su bardağı)
  • Süt (bir litre)
  • Soda karbonat (bir çay kaşığı)
  • Vanilya çubuğu (bir adet)

Süt Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Süt reçelimizi yapmak için sadece bir litrelik tam yağlı inek sütü bile yeterli olacaktır ancak reçeli hazırlamak ocak başında bir kaç saat gerektirdiği için, tencerenizin yeteceği kadar süt de kullanabilir ve tek seferde daha fazla reçel elde edebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa kazan başında hazırlayarak daha da güzel bir miktar elde edebilirsiniz. Unutmayın, bir litre sütten çıkacak reçel miktarı aşağı yukarı 300 ml. Yani sütün büyük kısmı buhar olup uçacak ancak soda ekleyince kabaracağı için tencerede biraz boşluk kalması gerektiğini de unutmayın.

Reçelimizi yapmaya başlarken ilk olarak sütümüzü, vanilya çubuğumuzu ve şekerimizi derince bir tencerenin içerisine ekliyoruz ve ocağın altını orta ateşte açıyoruz. Orta ateşte  şekerimiz güzelce eridikten sonra süt kaynayana kadar karıştırmaya devam ediyor, kaynamaya başladığı zaman ocağı kısık hale getiriyor, içerisine karbonatımızı da ekleyerek ilerliyoruz.

Sodamızı eklediğimiz sütümüz ilk başta kabaracaktır ancak sürekli karıştırarak köpüklerin inmesini sağlayabilirsiniz. Hazırladığımız bu karışımı kısık ateş üzerinde devamlı karıştırarak bir saat kadar pişiriyoruz. Bir saat sonunda vanilya çubuğunu içerisinden alıyoruz ve pek aralık vermeden üç saat daha pişirmeye devam ediyoruz.

Pişirme sırasında tencerenin üzerine köpükler çıkacaklardır, bu köpükleri de tahta kaşığımız ile güzelce temizliyoruz. Reçelimizin suyunun büyük kısmı gittiğinde ve oldukça kıvamlı bir hale geldiğinde, rengi de kahveye dönüşmeye başladığında artık ocaktan alabiliriz.

Ocaktan aldığımız karışımı hızlıca bir miktar çırpıyoruz ve daha sonra temizlediğimiz kavanozumuza hava almayacak şekilde kapatıyor, ters çevirdikten sonra oda sıcaklığında soğutuyoruz. Soğuyan reçeli buzdolabında saklayabilir ve canımız istedikçe bir kaba koyarak tüketebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.