Süt İzni Nedir, Nasıl Kullanılır

SÜT İZNİ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Yayın Tarihi22 Kasım 2016 | EĞİTİM

Anne olmak neredeyse her kadının yaşamı boyunca en az bir defa tatmayı istediği duygular arasında bulunuyor ancak modern yaşamda bu hayali gerçekleştirmek de bir o kadar zor. Zorlaşan hayat koşulları nedeniyle maalesef bebeklerimizin bakımını sağlamakta zorlanıyor ve hatta emzirmek için bile vakit bulamayabiliyoruz. Zira pek çok çalışan anne ya şehrin diğer ucunda çalışıyor ya da mesai saatlerinden dolayı bebeğini doğru şekilde besleyemiyor. Süt izni ise bu konuda bir miktar yardımcı olabildiği için süt izni nedir, nasıl kullanılır sorusunu sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

Süt izni adından da anlayabileceğiniz gibi annelerin bebeklerini emzirmeleri için onlara günlük olarak sunulan izin olarak karşımıza çıkıyor ve her anne bebeği bir yaşına gelene kadar onu emzirmek için toplamda 1.5 saatlik bir izin alabiliyor. Fakat pek çok anne maalesef evi ve iş yeri arasındaki mesafeden dolayı bunu gerçekleştirmekte bir hayli zorlanıyor çünkü gidilen mesafeyi 1.5 saatte tamamlamak ve bebeği emzirmek neredeyse imkansız.

Dolayısıyla anneler bunu işe 1.5 saat geç gitmek yahut geç gelmek için kullanıyorlar ve bebekleriyle bu şekilde daha fazla vakit geçirebiliyorlar. Hatta her gün bu izni kullanmayıp bir gün eksik çalışmak da annelerin buldukları çözümler arasında diyebiliriz.

Bu konuda kamu çalışanları için de ayrı bir düzenleme bulunuyor. Kamuda memur olarak çalışanlar, bebekleri 6 aylık olana kadar günlük 3 saat,i 6-12 ay arasında ise diğerleri gibi 1.5 saatlik bir emzirme süresinden faydalanabiliyorlar. Özel sektör çalışanları ise süt iznini alabilmek için iş yerlerine süt izni kullanmak istediklerine dair bir dilekçe vermeli, işyeri ise anneye bu durumun uygunluğuna dair bir izin belgesi temin etmeli.

Eğer işyeri bu izni anneye vermek istemezse iş sözleşmesini haklı fesih imkanı doğmaktadır. Böylelikle iş yerinizden ayrılsanız dahi tüm tazminatlarınızı almanız mümkün hale gelmektedir. Bunun yanında işsizlik maaşı almak isteyen anneler de süt izni alamazlarsa işten ayrılmaları halinde bunu yapabilirler. Zira haklı bir şekilde iş sözleşmesini feshetmek, istifa olarak görülmemekte, işten çıkarılmak ile aynı yasal imkanlar sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.