Süt Dişlerini Saklamak

SÜT DİŞLERİNİ SAKLAMAK

Yayın Tarihi07 Mayıs 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Süt dişleri çocukların bir klasiğidir ve aslında henüz gerçek dişlere hazır olmayan ağız yapısında sorunlar yaşanmaması için ortaya çıkmış biyolojik bir evrimdir denilebilir. Zira çocukların ağız ve çene yapılarının henüz olması gereken boyutlara gelmemiş olmaları nedeniyle buraya gerçek dişlerin oturması çok zordur ve süt dişleri en azından gerçek dişler için vakit gelene kadar onların hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olur. Fakat zamanı geldiğinde pek çok aile süt dişleri sallandığında onları çeker ve daha sonra da bu dişler çöpteki yerlerini alırlar. Halbuki son araştırmalar süt dişlerini saklamak üzerine oldukça detaylı sonuçlar veriyorlar ve süt dişlerinin atılmaktan ziyade saklanması gerektiğini belirtiyorlar.

Son senelerde kök hücre tedavileri ile kemik iliği kanseri, lösemi gibi hastalıkların tedavileri başarı ile tamamlanıyor ve bunun için ailelerin bebeğin kordon kanını bir kordon bankasında saklamış olmaları gerekiyor. Fakat pek çok kişinin bebeği doğduğunda bundan haberinin olmaması nedeniyle kordon kanını saklayan ailelerin adedi de bir o kadar az.

Süt dişlerinin içerisinde bulunan kök hücreler ise kordon kanını saklamayı akıl etmemiş aileler için ikinci bir şans kapısı. Zira süt dişlerinde de kök hücreler bulunuyorlar ve bu nedenle süt dişi düştükten sonra en geç 48 saat içerisinde onu bir süt dişi bankasına ulaştırmak gerekiyor. Kordon kanı bankaları gibi süt dişi bankaları da dondurma yöntemiyle kök hücreleri saklıyorlar ve böylece seneler sonra dahi kök hücrelere ulaşmak mümkün hale geliyor. Ülkemizde şu anda bir süt dişi bankası bulunduğu için bu konuda bir sorun yaşamak da çok mümkün değil.

Süt dişleri bankaya ulaştırıldıklarında elbette birer diş olarak saklanmıyorlar. Bunun yerine süt dişinin içerisindeki kök hücreler ayrıştırılıyorlar ve daha sonra bu hücreler özel bir ortamda çoğaltılıyor, ardından -196 derece sıcaklıkta dondurularak yirmi yıldan daha uzun süre saklanabilir hale geliyorlar. Pek çok vakada süt dişlerinden elde edilen kök hücrelerin sınırsız saklanma ömürlerinin olduğu da belirtiliyor.

Ayrıca uzmanlar süt dişini aile değil de bir hekim saklanacak şekilde çekerse daha güzel bir sonuç alınacağını da açıkça belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.